Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zaprasza do "Wirtualnego skansenu przy drodze. Od Starego Krakowa do Nowego Warpna".
Jest to propozycja alternatywnej formy poznania unikatowych obiektów budownictwa ryglowego na Pomorzu Zachodnim, gdzie wciąż brakuje klasycznego muzeum skansenowskiego. Głównym celem projektu jest dokumentacja i udostępnienie wiedzy o zachodnio-pomorskich ryglowych tradycjach budowlanych. Stworzenie wirtualnego skansenu umożliwia każdemu odbiorcy kontakt z unikatowymi zabytkami kultury materialnej oraz technologiami dawnych cieśli i budowniczych.
Na stronie www.skansenprzydrodze.pl – stanowiącej alternatywę dla wypraw terenowych – prezentowane są modele zabytków ryglowych opracowane przy użyciu fotogrametrii, noty informacyjne oraz bogaty serwis ilustracyjny. Strona jest dwujęzyczna, intuicyjna, łatwa w obsłudze. Obiekty wirtualne są tu zawsze otwarte, opatrzone profesjonalną i przystępną informacją.
Wśród zaprezentowanych do tej pory obiektów znalazły się m.in.: kościół w Krupach będący najstarszą i jedyną na Pomorzu Zachodnim średniowieczną świątynią ryglową; zagroda w Starym Jarosławiu, która zachowała pierwotny, XIX-wieczny układ kompozycyjny i zabudowę o wysokich wartościach kulturowych; zagroda w Sulimicach – jedyne całościowo zachowane XIX-wieczne gospodarstwo pełnorolnego chłopa; ryglowa dzwonnica w Tychówku; młyn w Głęboczku; szkoła i budynek gospodarczy w Stawnie.