Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pokolenie Baczyńskiego inspiruje

Sylwetki Karola Wojtyły oraz Wandy Półtawskiej wśród bohaterów wystawy plenerowej w Koszalinie pn. "Pokolenie Baczyńskiego".

Przed gmachem budynku głównego Koszalińskiej Biblioteki Publicznej prezentowana jest plenerowa wystawa pn. „Pokolenie Baczyńskiego”. Przedstawia ona wybitne postaci, które urodziły się na początku dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawa upamiętnia nie tylko tytułowego bohatera Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, podharcmistrza Szarych Szeregów, żołnierza Batalionu „Parasol” Armii Krajowej, który poległ w czwartym dniu powstania warszawskiego w wieku 23 lat, ale całe pokolenie młodych Polaków, wychowanych w odrodzonym po zaborach wolnym kraju.

Wśród rówieśników Baczyńskiego, który 22 stycznia obchodziłby 101. urodziny, są postaci znane, ale także wielu zapomnianych bohaterów. To między innymi Karol Wojtyła, Ryszard Kaczorowski, Anna Smoleńska, Stanisław Lem, Ks. Franciszek Blachnicki, Wanda Półtawska.

Bohaterowie ekspozycji byli pierwszym pokoleniem wychowanym w niepodległej Polsce. Wyrastali w duchu służby bliźnim i ojczyźnie. Słowo „poświęcenie” bardzo dobrze opisuje ich życiowe wybory. Po wojnie pielęgnowali wartości, w których wyrośli, stali się przewodnikami duchowymi, lekarzami, nauczycielami, naukowcami. W 1980 r. razem z kolejnymi pokoleniami Polaków stanęli ponownie na barykadach, aby walczyć o wolność i solidarność.

Ich biografie uczą, że praca na rzecz bliźniego jest dobrem bezcennym i ponadczasowym, że ważne są korzenie, tradycja, więzy rodzinne, choć dzisiejszy świat odwraca się od tych wartości. Pokolenie Baczyńskiego powinno być inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Ekspozycja została przygotowana przez pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z części ogólnopolskiej oraz trzynastu wersji regionalnych, przygotowanych przez oddziały i delegatury IPN z całego kraju. Inauguracyjna prezentacja główna odbyła się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Następnie w trzynastu wersjach regionalnych trafiła do różnych miast w Polsce. Informacje o jej trasie można śledzić na stronie ipn.gov.pl..

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” zaprezentowana jest w językach polskim i angielskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy