W liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego przypada Dzień Życia Konsekrowanego. Ile osób konsekrowanych jest w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej? Czym się na co dzień zajmują?
Jak podaje Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej (2021), w diecezji funkcjonuje 28 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 12 męskich. To daje w sumie liczbę 232 sióstr, 128 prezbiterów oraz 6 braci.
Parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne jest w diecezji 19.
W diecezji obecne są także tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewice konsekrowane (8) oraz wdowy (6).
Siostry, bracia i kapłani zakonni (zwani najczęściej ojcami) mają różne zadania w Kościele. Również w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ich obecność odznacza się dużą różnorodnością - strojów i posług.
Zgromadzenia męskie głównie prowadzą parafie, które jeśli chodzi o duszpasterstwo podlegają biskupowi diecezjalnemu, jednak ze względu na różny charakter poszczególnych zgromadzeń, można w nich spotkać specyficzne inicjatywy ewangelizacyjne.
Jedno ze zgromadzeń męskich - bracia szkolni (nie ma w nim kapłanów) - prowadzi DPS dla upośledzonych intelektualnie mężczyzn w Przytocku niedaleko Miastka.
W diecezji jest też zgromadzenie męskie typowo monastyczne Są to benedyktyni, których dom znajduje się w Starym Krakowie k. Darłowa.
Salezjanie w Pile prowadzą szkoły katolickie, które od lat cieszą się wysoką renomą. Marianie w Grzybowie k. Kołobrzegu prowadzą z kolei dom rekolekcyjny. Franciszkanie konwentualni, oprócz posługi w kilku parafiach, stworzyli także pustelnię na Świętej Górze Polanowskiej.
Siostry zakonne wykonują różne zadania przy parafiach, np. w kancelariach, czy zakrystiach. Pracują także w instytucjach diecezjalnych, takich jak: kuria biskupia (pallotynki), Wyższe Seminarium Duchowne (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), Dom Księży Emerytów w Kołobrzegu (felicjanki).
Wiele sióstr uczy w szkołach - przeważnie katechezy, ale nie tylko. Pracują w sanktuariach: w Skrzatuszu (uczennice Krzyża) na Górze Chełmskiej (siostry szensztackie, które to sanktuarium prowadzą).
Pracują w hospicjum Caritas w Darłowie (Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego). Prowadzą Dom Samotnej Matki w Koszalinie (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), DPS dla kobiet z niepełnosprawnością w Bobolicach (pallotynki). Zajmują się dziećmi, młodzieżą, osobami bezdomnymi, uzależnionymi. Prowadzą przedszkola (salezjanki w Połczynie-Zdroju) i wiele innych dzieł.
Są też siostry kontemplacyjne (karmelitanki bose w Bornem Sulinowie, klaryski w Słupsku oraz Wspólnota Sióstr Maryi Gwiazdy Porannej w Koszalinie). To tylko niektóre z przykładów.
Trzy zgromadzenia powstały w samej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: Wspólnota Dzieci Łaski Bożej (formalnie erygowana w 1986 roku), zwana potocznie wspólnotą sióstr z Lipia oraz przy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie w ostatnich latach powstali Bracia Jezusa Miłosiernego oraz Siostry Jezusa Miłosiernego.