Zastanawiali się członkowie Wspólnoty Emmanuel podczas dnia skupienia w Koszalinie.
Koszalińska Wspólnota Emmanuel spędziła dużą część soboty 19 lutego w miejscowej parafii św. Wojciecha. Tematem dnia był post. Jak przekonują Alicja i Kamil Sośniccy, to ważny element nie tylko życia duchowego każdego chrześcijanina, ale też rozwoju wspólnoty, szczególnie w odniesieniu do podejmowanych przez nią dzieł ewangelizacyjnych czy miłosierdzia.
– To istotny temat, bo nie można zapomnieć, że cielesność i duch to dwie sfery, które w człowieku przenikają się i mają na siebie wpływ – powiedział w konferencji Kamil Sośnicki. – Dlatego warto najpierw zadać sobie pytanie "czy pościć?", a jeśli tak, to dlaczego chcemy to zrobić. Odpowiedź na te pytania powie nam wiele o nas samych, ludziach żyjących w epoce konsumenta.
– Post obnaża prawdę o nas, ponieważ związany jest z wieloma wartościami, jest narzędziem do zdiagnozowania nas samych. Pokazuje nam on, jakimi oczyma patrzymy na świat i czy to są na pewno oczy wiary – zauważyła Alicja Sośnicka. Jak dodała, braki człowieka obnażone przez post, pokazują mu prawdę o jego relacji z Bogiem. – Może już po prostu w tej sferze na nic nie czekam? A przecież Kościół czeka na Oblubieńca. Skoro więc ta relacja z Bogiem nie jest dopełniona, to właśnie post może być formą oczekiwania.
Alicja i Kamil Sośniccy. Katarzyna Matejek /Foto GośćJak wykazali Sośniccy, aby obudzić w sobie głód miłości, warto wejść w praktykę postu.
Przy czym ważne jest odróżnienie postu od diety, bo samo nazwanie postnej praktyki np. postem Daniela nie gwarantuje jej przeżycia w duchu chrześcijańskim. Ten zaś realizuje się wówczas, gdy modli się nie tylko duch ludzki, ale też ciało.
W programie dnia skupienia znalazły się ponadto Eucharystia, modlitwa uwielbienia, adoracja, grupa dzielenia. Był także quiz na temat historii Wspólnoty Emmanuel – przypomnianej niemal dokładnie w 50. rocznicę jej duchowego zawiązania, co miało miejsce 14 lutego 1972 roku we Francji.