Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ostatni synodalny projekt

Synod, który od kilku lat trwa w diecezji, powoli dobiega końca. 26 lutego odbyła się kolejna sesja plenarna, podczas której dyskutowano nad ostatnim projektem.

Sesja odbyła się w formie zdalnej. Wzięło w niej udział 115 członków synodu.

Spotkanie rozpoczął bp Edward Dajczak, który odniósł się również do wydarzeń na Ukrainie.

- Po długim czasie spokoju, znów przeżywamy wojnę, która jest blisko nas. Zanim pochylimy się nad sobą, prośmy więc za tych, którzy cierpią. Potrzeba ogromu modlitwy, ale i otwartych serc, aby ci ludzie mogli przetrwać trudne chwile  - mówił biskup, wzywając do gotowości na wszelkie przejawy pomocy pokrzywdzonym w wyniku wojny.

Na rozpoczęcie 9. sesji synodalnej biskup odczytał fragment z 5. rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza o cudownym połowie ryb.

Komentując ten tekst, biskup powiedział: - Jesteśmy podobni do Piotra i jego wspólników. Trudzimy się niejednokrotnie całą noc, przychodzimy do naszych kościołów, a tam jedynie garstka. Ale dla tej garstki trzeba zrobić wszystko, bo to jest garstka Jezusa.

- Przyjmij nas, Panie, do Twojego serca, dodaj nam otuchy, której im dodałeś. To Ty każesz nam zarzucać sieci; to Ty mówisz nam o Twojej miłości do Kościoła, tutaj na ziemi koszalińsko-kołobrzeskiej; to Ty dodajesz odwagi. My możemy być, tylko i aż, wiernymi sługami - modlił się pasterz diecezji.

Na początku obrad zostały przyjęte dwa projekty dyskutowane podczas poprzedniej sesji. Członkowie synodu zaakceptowali projekty Komisji ds. katechizacji oraz ds. historycznych.

Następnie, projekt Komisji ds. duszpasterstwa i nowej ewangelizacji przedstawił jej przewodniczący, ks. Łukasz Gąsiorowski. Po jego wystąpieniu wywiązała się ponad godzinna dyskusja.

Również ten projekt będzie publicznie dostępny po jego przyjęciu przez członków synodu.

Następna sesja synodalna odbędzie się 26 marca w Wyższym Seminarium Duchownym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy