Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ekstremalne Drogi Krzyżowe

Tych, którzy zapalają się do idei przeżycia ekstremalnych nabożeństw jest coraz więcej. Oprócz tras oficjalnie zgłoszonych jako EDK, do wyboru są również trasy krótsze i mniej wymagające.

Koszalin, Słupsk, Szczecinek, Trzcianka, Borne Sulinowo – to miejsca, w których w nocy z 8 na 9 kwietnia odbędą się Ekstremalne Drogi Krzyżowe.  

Jako pierwsza rusza Trzcianka. Tu EDK odbędzie się w nocy z 1 na 2 kwietnia. 45-kilometrowa trasa prowadzi do skrzatuskiego sanktuarium. Początek po Mszy św. o godz. 21 w kościele św. Jana Chrzciciela.  

Reszta ekstremalnych pątników rusza 8 kwietnia.  

Koszalin przygotował trzy trasy do wyboru. Zielona, św. Piotra, liczy 49 km. Trasa przebiega ulicami miasta, drogami publicznymi, gruntowymi i plażą. NIebieska, św. Michałą Archanioła ma 47 km. Obie wyruszają po Mszy św. O godz. 18 z katedry. Trzecia, czerwona, której patronuje św. Ignacy Loyola startuje z kościoła Podwyższenia Krzyża św. I liczy 44 km.   

Słupscy pątnicy mają do wyboru dwie drogi. Dłuższa “Ku Bogu i bliźniemu” liczy 45 km. Licząca o trzy kilometry mniej  droga "po klifie z Serca do Zbawiciela" prowadzi do kościoła w Ustce, zapewni uczestnikom niepowtarzalne doświadczenie wędrowania o świcie po morskim klifie. Obie trasy rozpoczyna Msza św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 20.  

W Szczecinku czarna trasa, której patronuje św. Eliasz, liczy 41 km. Początek w kościele Mariackim.

Ekstremalni pątnicy z Bornego Sulinowa zaś trasą Maryi Królowej Polski pokonają 50 km wędrując do Skrzatusza.  

Szczegółowe informacje o tych trasach i formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie internetowej EDK.  

Ekstremalne nabożeństwa wymagające pokonywania wielu kilometrów w trudnych warunkach, choć niekoniecznie pod szyldem EDK, przygotowują także inne parafie.  

Do jego przeżycia zapraszają w piątek 18 marca darłowscy franciszkanie. Wyjście na trasę po Mszy św. o godz. 18 w kościele Mariackim.  

Na wielokilometrowe nabożeństwo zapraszają również caminowicze. Droga krzyżowa, której trasa wiedzie po Pomorskiej Drodze Świętego Jakuba odbędzie się 2 kwietnia. Początek w kościele Mariackim w Sławnie Mszą św. o godz. 7, zakończenie w pustelni na Świętej Górze Polanowskiej. 

Jeśli w waszej parafii także zaplanowane podobne przedsięwzięcia, poinformujcie nas o tym - przekażemy innym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast