Nowy numer 20/2024 Archiwum

Upamiętnią śp. ks. Alfreda Osipowicza

Śp. prałat będzie spoglądał na kościół w Kępicach, którego był budowniczym.

Ksiądz prałat Alfred Osipowicz, długoletni proboszcz parafii pw. MB Różańcowej w Kępicach zostanie uwieczniony w pomniku z brązu. Jak informuje Gmina Kępice, odlana sylwetka kapłana będzie spoglądała na kościół, którego był budowniczym.

– To była postać niezwykle ceniona przez mieszkańców naszej gminy. Był inicjatorem i mocno zaangażował się m.in. w budowę kościoła w Kępicach – przypomina Magdalena Majewska, burmistrz Kępic.

Ksiądz Alfred Osipowicz został ustanowiony proboszczem w Kępicach 14 lipca 1972 r. Kępice miały wówczas tylko małą kaplicę, za plebanię służył budynek gospodarczy zaadaptowany do celów mieszkalnych. Mimo wielu trudności kapłan doprowadził do wybudowania kościoła i plebanii, a później kościoła filialnego pw. św. Huberta w Warcinie. W uznaniu zasług został mianowany kanonikiem kapituły kołobrzeskiej 23 kwietnia 1981 r. Przez wiele lat sprawował urząd dziekana.

Kapłan słynął wśród parafian z zamiłowania do gry na instrumentach, kochał przyrodę, był blisko zwykłych ludzi. Te wartości zostaną obecnie upamiętnione dzięki środkom zdobytym w ramach projektu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”, realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt został złożony przez Bibliotekę Miasta i Gminy Kępice.

Jak informuje Aleksandra Christyniuk, współautorka projektu, rzeźba odlana z brązu będzie przedstawiać księdza w szatach prałata z puzonem, na którym grał i po dziś dzień jest z nim kojarzony. – Ksiądz Osipowicz słynął ze swojego zamiłowania do przyrody, stąd propozycja wykonania rzeźby w formie ławeczki zlokalizowanej w parku, wśród zieleni – mówi Aleksandra Christyniuk.

Wizualizacja pomnika, na podstawie którego artyści będą realizować projekt, wskazuje że wysokość postaci wyniesie ok. 135 cm, a siedziska ławki ok. 40 cm. Koszt wykonania rzeźby to 140 tysięcy złotych.

– Wizualizacja powstawała w oparciu o wiele zdjęć archiwalnych z wizerunkiem księdza Osipowicza, pochodzących m.in. z obfitych zbiorów grupy „My Kępiczanie” - informuje Marta Borodziuk, dyrektor kępickiej biblioteki. Pomnik będzie zlokalizowany na Placu Osipowicza w Kępicach. Planowany termin realizacji to listopad tego roku.

Warto przypomnieć, że imię ks. prałata Alfreda Osipowicza nosi Szkoła Podstawowa w Warcinie. Kapłan pochowany jest na cmentarzu w Kępicach.

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy