Nowy numer 20/2024 Archiwum

Podaj rękę Ukrainie

Caritas poszukuje chętnych do wolontariatu na granicy z Ukrainą. W diecezji otwiera punkty wsparcia i łącza z Ukrainą.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej realizuje projekt na rzecz Ukraińców, w ramach którego obejmie opieką zarówno uchodźców z Ukrainy, jak i tych obywateli tego kraju, którzy przebywają na terenie naszej diecezji. Wartość projektu, który potrwa dwa miesiące wynosi 130 tys. złotych.

Pierwsza jego część polega na koordynacji działań na granicy z Ukrainą, w Medyce i Dorohusku, gdzie wolontariusze będą przyjmowali uchodźców, wydawali posiłki, przekazywali informacje, wspierali rozmową i innego rodzaju pomocą.

W ciągu 8 tygodni odbędzie się 8 takich tygodniowych turnusów, każdy liczący 10 wolontariuszy. Dyżury będą trwały 8 godzin dziennie, organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie.

Jak zauważa Michał Klemba, koordynator Caritas, który od początku kryzysu uchodźczego zajmuje się tym tematem, warto by wolontariusze decydowali się na więcej niż jeden turnus – co zapewniłoby ciągłość działań i lepszą wymianę doświadczeń w pracy w punktach granicznych.

Pierwsza grupa – wolontariusze z koszalińskiego ekonoma pod opieką franciszkanki s. Dalii Matusiak – wyrusza 14 maja. Pełnoletni ochotnicy mogą zgłaszać się telefonicznie do Michała Klemby, dzwoniąc pod nr 605 237 245.

Druga część projektu dotyczy działań adaptacyjnych w diecezji. W centrali Caritas w Koszalinie zostanie otwarty punkt wsparcia dla Ukraińców. Do ich dyspozycji będą koordynatorzy, prawnik, psycholog i tłumacz. Otwarta zostanie ponadto darmowa infolinia łącząca Ukraińców z rodakami w ojczyźnie – w 5 ośrodkach Caritas, które obecnie goszczą uchodźców (w Koszalinie: Domu Samotnej Matki, Wyższym Seminarium Duchownym, Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, domu zakonnym użyczonym przez zgromadzenie sióstr szpitalnych, a także w Wałczu – Kamienicy Rodzinnej Caritas), będą dostępne stanowiska z łączem telefonicznym i internetowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy