Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Czy jesteśmy tu u siebie? Konferencja naukowa na 50-lecie diecezji

- 50 lat to z jednej strony niewiele, ale z perspektywy jednego czy dwóch pokoleń - całkiem sporo - mówi ks. dr Tadeusz Ceynowa.

Konferencję, która odbyła się 14 maja w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, otworzył bp Krzysztof Zadarko, który podkreślił jej rolę w obchodach jubileuszu 50-lecia diecezji.

Czy jesteśmy tu u siebie? Konferencja naukowa na 50-lecie diecezji   Bp Krzysztof Zadarko otwiera konferencję. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

- Można powiedzieć, że tą konferencją te obchody rozpoczynamy. Pomoże nam ona odkryć tło historyczne naszej diecezji - powiedział biskup, dziękując prelegentom za przyjęcie zaproszenia do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Zaproszeni goście reprezentowali różne ośrodki naukowe w Polsce. Oprócz przedstawicieli Uniwersytetu Szczecińskiego, byli także naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu czy z Polskiej Akademii Nauk.

Całość konferencji do obejrzenia w materiale "Dobrych Mediów":

50 lat Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego - konferencja naukowa.
Dobre Media Nowej Ewangelizacji

Pierwsza część konferencji dotyczyła bardziej czasów poprzedzających utworzenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w 1972 roku. Prelegenci mówili więc o historii katolicyzmu na Pomorzu, odwołując się do spuścizny po biskupstwie kołobrzeskim powstałym na Zjeździe Gnieźnieńskim oraz do historii diecezji pomorskiej ze stolicą w Kamieniu, która istniała aż do czasów reformacji.

- Jeśli mamy Panu Bogu dziękować za minione 50 lat, warto dowiedzieć się, co na tych ziemiach było wcześniej. Dlatego próbujemy nawiązać do początków historii chrześcijaństwa na Pomorzu Środkowym - mówi ks. dr Tadeusz Ceynowa, dyrektor Archiwum Diecezjalnego oraz pracownik naukowy Wydziału Teologicznego US, który podjął się organizacji konferencji.

Dwa ostatnie wystąpienia tej części dotyczyły historii Kościoła na Pomorzu w czasach komunizmu.

Prelegenci występujący w drugiej części mówili już bardziej o historii ostatniego półwiecza związanego z istnieniem na tych ziemiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Czy jesteśmy tu u siebie? Konferencja naukowa na 50-lecie diecezji   W konferencji uczestniczyli biskupi oraz prezydent Koszalina. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

- Konferencja ta właściwie rozpoczyna w całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej pewien proces naukowy rozpoznania tego, co wydarzyło się tu przed 50 laty. Cieszę się, że rozpoczynamy w Koszalinie - mówi ks. prof. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego US, zapowiadając kolejne podobne konferencje, które odbędą się w kolejnych miesiącach w innych miejscach.

W konferencji uczestniczył także prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który przyznał, że jej tematyka bardzo go zainteresowała.

- Nasza historia jest bardzo pasjonująca, ponieważ odkrywając ją, opieramy się często jedynie na okruchach wiadomości, zapisków, które pozostały z tamtych czasów, ale także na badaniach archeologicznych, które te zapiski potwierdzają.

Taka konferencja przyczynia się do budowania naszej tożsamości na Pomorzu, ponieważ w przeciwieństwie do innych regionów Polski, my obchodzimy dopiero 50-lecie diecezji - zauważa prezydent.

Włodarz miasta podkreśla rolę Kościoła w zakorzenianiu się ludności polskiej na tzw. Ziemiach Odzyskanych. - Bywało przecież tak, że ludzie przyjeżdżający tu w transportach, nie chcieli opuszczać pociągu, dopóki nie upewnili się, że będzie z nimi duszpasterz - mówi Piotr Jedliński.

Czy jesteśmy tu u siebie? Konferencja naukowa na 50-lecie diecezji   Częścią konferencji były także rozmowy kuluarowe. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

- Po wojnie mieliśmy tutaj do czynienia z poczuciem tymczasowości - dodaje, podkreślając, że utworzenie miejscowej administracji kościelnej przyczyniło się do zmniejszania tego poczucia i umacniania świadomości bycia u siebie.

Ks. dr Tadeusz Ceynowa, w tym kontekście zauważa, że okres 50 lat to z jednej strony niewiele, ale z punktu widzenia jednego czy dwóch pokoleń - całkiem sporo.

- Z perspektywy 1000-letniej historii Kościoła w Polsce, nasze 50 lat to rzeczywiście jest bardzo mało. Jednak, gdy popatrzymy na to, jak szybko dzisiaj rozwija się świat, to 50 lat robi się wręcz niewyobrażalną przestrzenią czasową - mówi ks. Ceynowa.

- Myślę, że możemy powiedzieć, że jesteśmy już tutaj u siebie - stwierdza duchowny, mając na myśli perspektywę minionego półwiecza. - Są tu już groby naszych dziadków, rodziców, czy kapłanów - dodaje.

Po konferencji planowane jest wydanie publikacji, która zostanie rozszerzona o dodatkowe materiały.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy