Nowy numer 48/2023 Archiwum

Modlitwa ekumeniczna i koncert dla Ukrainy

Parafia św. Jana Chrzciciela w Trzciance zaprasza w najbliższą sobotę 21 maja do wołania w intencji pokoju i na nietuzinkowe wydarzenie artystyczne.

Wydarzenie, które odbędzie się 21 maja o godz. 19, łączy w sobie wymiar charytatywny z przeżyciami artystycznymi oraz zaprasza do wspólnej modlitwy, której przewodniczyć będą duchowni trzech Kościołów: Artur Garban z Kościoła prawosławnego, ks. Paweł Pczekajło z Kościoła greckokatolickiego oraz ks. Zbigniew Cybulski, proboszcz rzymskokatolickiej wspólnoty św. Jana Chrzciciela w Trzciance.

- Zależy nam na zintegrowaniu społeczności uchodźców, którzy trafili do Trzcianki, a także umożliwieniu otoczenia ich opieką duszpasterską. W mieście nie ma cerkwi greckokatolickiej ani prawosławnej. Najbliższą możliwość oferuje Wałcz, a nie wszyscy z goszczących u nas o tym wiedzą. My też jako duszpasterze rzymskokatoliccy nie mamy dotychczas wystarczającego kontaktu, by służyć im duchową opieką. Stąd pomyśleliśmy o stworzeniu przestrzeni do spotkania z duchownymi z ich Kościołów - wyjaśnia ks. Cybulski, gospodarz parafii, w której posługują księża saletyni.

Modlitwa ekumeniczna i koncert dla Ukrainy   Materiały prasowe

Po modlitwie odbędzie się koncert artystów z Ukrainy. Wystąpi śpiewak operowy, laureat międzynarodowych konkursów, koncertmistrz Mykola Sikora, który znalazł schronienie przed wojną w pobliskiej Człopie. Tenorowi akompaniować będzie Olena Sliusarenko. Wydarzenie połączone będzie z kwestą charytatywną na rzecz Ukrainy.

- To okazja do lepszego poznania także na gruncie kulturalnym, w przestrzeni emocji, których dostarczają przeżycia artystyczne. Zależy nam na tym, żeby społeczność ukraińska znajdowała w nas podporę. Po pierwszych momentach zrywu pomocowego, zapał nieco stygnie i zaczynają się pewne problemy. Chcemy więc tworzyć mosty, które będą nas zbliżać do siebie - zaprasza ks. Cybulski.

Wydarzenie odbędzie się w ramach 39. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy