Nowy numer 48/2023 Archiwum

Urodziny Domu Miłosierdzia

Koszalińska placówka zaprasza na wielkie świętowanie i dziękczynienie za wszystkie dzieła, które przez dekadę zostały tu zrealizowane.

Idea tego miejsca jest prosta: każdy, kto zastuka do drzwi Domu Miłosierdzia, znajdzie tu pomoc. Nie tylko materialną, ale także duchową. Od 10 lat z powodzeniem twórcy tego wyjątkowego na mapie nie tylko Koszalina, ale i całej diecezji miejsca, z powodzeniem realizują to zadanie.  

W Domu mieszka kilkadziesiąt osób – dwóch księży, wolontariusze, osoby w kryzysie bezdomności, osoby w trudnej sytuacji życiowej oraz zdecydowane porzucić nałóg. W budynku znajduje się kaplica, jadłodajnia, świetlica dla seniorów oraz wiele pokoi, w których można skorzystać z porady prawnej, psychologicznej, duchowej. 

Dom Miłosierdzia to nie tylko pięciokondygnacyjny budynek w centrum miasta, ale również wiele innych dzieł, m.in. cieszące się popularnością u koszalinian kawiarnia i piekarnia czy... nowa wspólnota zakonna. 

- Bogu spodobało się mieć taki dom, On go prowadzi i troszczy, by działał; to Jego zasługą jest obfitość tych dzieł. Chcemy Mu za to dziękować. Ale także podziękować ludziom, którym stawia nam na drodze. Wszystkim przyjaciołom, darczyńcom, ludziom, którzy się za te dzieła modlą - mówi ks. Radosław Siwiński, prezes stowarzyszenia Dom Miłosierdzia i zaprasza na dwudniowe świętowanie: 11 i 12 czerwca.  

Wypełnią je spotkania, modlitewne dziękczynienie oraz koncert uwielbienia w koszalińskim amfiteatrze. Będzie to również okazja do tego,  by zajrzeć do Domu Miłosierdzia, poznać jego mieszkańców i przekonać się, jak wiele dobra codziennie się tu dokonuje.  

- Niesiemy różnorodną pomóc. Staramy się pomóc każdemu, zaradzić każdej potrzebie. Najczęściej to problemy związane z uzależnieniami, ale też z brakiem sensu życia, samotnością, brakiem miłości. Spora część potrzebujących to bezdomni, którzy w Domu odnajdują w Bogu swoją wartość. Codziennie karmimy w tym namiocie około 200 osób. Jest tu tak pięknie, bo chcemy nie tylko dać im jeść, ale także sprawić, żeby poczuli się godnie. Bardzo ważne jest nakarmienie ich, zaspokojenie fizycznej potrzeby, ale równie potrzebne jest poświęcenie im chwili czasu przy stoliku, paru minut rozmowy o życiu. Jedzenie to nie wszystko. Dzisiaj bardzo brakuje ludziom kontaktu z drugim człowiekiem - wyjaśnia brat Franciszek, członek wspólnoty Braci Miłosiernego Pana, która zrodziła się w Domu Miłosierdzia.  

Zgromadzenie ma również swoją młodszą, żeńską gałąź. To ludzie, którzy w Domu Miłosierdzia spotkali żywego Boga i zapragnęli iść z Nim do potrzebujących. Jubileusz Domu Miłosierdzia to także ich osobiste dziękczynienie.  

- To miejsce, które mnie dało ogromnie dużo, ale widzę także w osobach przyjeżdżających tutaj na jakiś czas, tych, którzy potrzebują pomocy i tych, którzy chcą jej udzielać, jak otrzymane łaski ich zmieniają. Każdy, kto tu trafia doświadcza wyjątkowych zdarzeń w swoim życiu. Dla jednych jest to stanięcie na nogi, inni odnajdują miłość swojego życia. Większość z nas, braci i sióstr Miłosiernego Pana, trafiając tutaj raczej nie planowała, że zostanie na zawsze. Bóg zmienił nasze życie. To wszystko dzieje się z Jego łaski. Każdy z nas jest wdzięczny, bo tu odkryliśmy swoje miejsce i realizujemy to, co Bóg dla nas zaplanował - przyznaje s. Judyta.  

Uroczystości jubileuszowe trwać będą przez dwa dni: w sobotę i niedzielę. Noc pomiędzy nimi wypełni dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu. Świętowanie zakończy występ zespołu Boże Granie & Jakuba Tomalaka. Wejściówki na koncert są do odebrania w Domu Miłosierdzia.  

 
 Program uroczystości 

sobota 11 czerwca

godz. 10-14 – Czytanie „Dzienniczka” św. s. Faustyny (kaplica) 

godz. 11 – Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia Dom Miłosierdzia 

godz. 15 – Dziękczynna Koronka do Bożego Miłosierdzia, przed Domem od strony parku (ulice będą zamknięte) 

godz. 15.30 – Czas świadectw (podwórze Domu Miłosierdzia Bożego) 

godz. 16.15 – Uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Biskupa Edwarda Dajczaka (podwórze Domu) 

Agapa – piknik na podwórzu Domu Miłosierdzia Bożego. 

godz. 19 – Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wieczór uwielbienia (namiot na podwórzu Domu) 

godz. 22.00 – Piąty dzień nowenny przed uroczystością Bożego Ciała (kaplica) 

Szczególna noc dziękczynnej adoracji Najświętszego Sakramentu – Daj Panu choć 15 minut! 

niedziela 12 czerwca

godz. 10 – Dziękczynny Różaniec (kaplica) 

godz. 11 – Msza św. pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Zadarki (namiot) 

Agapa – posiłek dla przyjaciół, przybyłych gości i najbardziej potrzebujących 

godz. 15 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (namiot) 

godz. 15.15 – Konferencja o Bożym Miłosierdziu i cudach Domu Miłosierdzia Bożego – ks. Radosław Siwiński 

godz. 16.30 – Szósty dzień nowenny przed uroczystością Bożego Ciała (kaplica) 

godz. 19 – Dziękczynny koncert w koszalińskim amfiteatrze – Boże Granie & Jakub Tomalak

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy