Nowy numer 26/2022 Archiwum

Jubileusz coraz bliżej. Wszyscy są mile widziani

Bp Edward Dajczak spotkał się w poniedziałek 20 czerwca z dziennikarzami. Wyjaśniał m.in. znaczenie świętowania jubileuszu powstania diecezji.

Briefing prasowy odbył się w koszalińskim amfiteatrze, gdzie 25 czerwca odbędą się centralne uroczystości jubileuszu 50. rocznicy otworzenia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ich szczegółowy program znajduje się w naszym wcześniejszym materiale.

Zapraszamy do obejrzenia materiału z briefingu, przygotowanego przez "Dobre Media":

Briefing – bp Edward Dajczak, ks. Łukasz Gąsiorowski
Dobre Media Nowej Ewangelizacji

Wyjaśniając ideę świętowania, biskup powiedział: - W biegu życia warto zatrzymać się nad tym, co nas buduje i jest dla nas wartością. Dlatego jako diecezja, chcemy sięgnąć do naszych początków.

Odnosząc się do kontekstu społecznego-historycznego, który towarzyszył powołaniu diecezji w roku 1972, biskup zauważył: - Ludzie mieszkający na tych ziemiach w tamtym czasie mieli pewne poczucie tymczasowości. Kościół wtedy tych ludzi zbierał. Był miejscem, gdzie oni się gromadzili i sięgali do tradycji, które przywieźli ze sobą. Moment powstania diecezji był więc przejawem stabilizacji, także społecznej. Dawał poczucie bezpieczeństwa.

- Wszystko wtedy było nowe - powołanie diecezji, ustanowienie kościoła Mariackiego w Koszalinie katedrą, później odzyskanie bazyliki kołobrzeskiej, jej odbudowa i ustanowienie konkatedrą, powołanie sanktuarium diecezjalnego w Skrzatuszu. Chcemy odwołać się do tych doświadczeń i zobaczyć, że jesteśmy tu u siebie - mówił biskup przedstawicielom mediów.

Biskup zarysował główne ramy jubileuszowego świętowania, wymieniając zbliżające się uroczystości w koszalińskim amfiteatrze (25 czerwca), następujące po nich (26 czerwca) świętowanie we wszystkich parafiach diecezji - ze szczególnym akcentem położonym na Kołobrzeg, gdzie w bazylice Mszy św. będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski oraz świętowanie w Skrzatuszu (18 września), podczas których pieta zostanie ponownie ukoronowana.

Mówiąc o sensie świętowania jubileuszu, biskup zwrócił uwagę, że nie chodzi w nim tylko o wspominanie wydarzeń historycznych. - Odwołujemy się także do doświadczenia Kościoła, jako wspólnoty. Ostatnie dwa lata pandemii niezwykle uszkodziły wszelką wspólnotowość - nie tylko w wymiarze religijnym. Ludzie tęsknią za wspólnotowością. Oczekują na nią - mówił biskup, wyrażając nadzieję, że wierni licznie wezmą udział w zaplanowanych obchodach.

Mszy św. w amfiteatrze będzie przewodniczył przedstawiciel Watykanu w Polsce - Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio. Jak zapowiedział bp Edward Dajczak, papież Franciszek przesłał też swoje błogosławieństwo i pozdrowienie z okazji jubileuszu.

Na briefingu obecny był także ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w koszalińskiej kurii.

Przedstawił on szczegółowy program wydarzeń zaplanowanych na 25 czerwca. Zapewnił, że każdy, kto przyjdzie tego dnia pod koszaliński amfiteatr, zostanie serdecznie ugoszczony.

Sam amfiteatr zapewnia ok. 4 tys. miejsc. Darmowe wejściówki są już dostępne w parafiach. Gdyby miejsc w amfiteatrze zabrakło, kolejne będą przygotowane na parkingu przed obiektem, gdzie będzie także ustawiony telebim.

Organizatorzy zapewniają także ofertę gastronomiczną dla uczestników uroczystości jubileuszowych. Stoiska, przy których będzie można zaopatrzyć się w ciepły posiłek, będą zlokalizowane również na parkingu przy amfiteatrze.

Podczas uroczystości 25 czerwca przy ołtarzu obecne będą relikwie patronów diecezji - św. Wojciecha oraz św. Maksymiliana oraz łaskami słynąca Pieta Skrzatuska.

Zaproszenie bp. Edwarda Dajczaka na uroczystości jubileuszowe:

Zaproszenie na Jubileusz Diecezji - 25 czerwca 2022
Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama