Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nieście dalej pochodnię wiary

− Ten budynek jest wzniesiony z cegieł, ale prawdziwy Kościół wzniesiony jest z waszych serc. Cementem są miłość, wrażliwość, przebaczenie – mówił w Kołobrzegu abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Hierarcha przewodniczył uroczystościom złotego jubileuszu diecezji. Ich główna część odbyła się 25 czerwca w Koszalinie. Dzień później modlitwa za diecezję rozbrzmiewała we wszystkich jej parafiach, w tym w bazylice w Kołobrzegu.

Jak zauważył proboszcz parafii konkatedralnej ks. Andrzej Pawłowski, to pierwsza od 22 lat wizyta nuncjusza apostolskiego w jej murach. Arcybiskup Pennacchio odpowiedział włoskim powiedzeniem, że do domu przyjaciół nigdy nie jest za daleko, obiecując wrócić do Kołobrzegu.

– Otrzymaliście wielkie dziedzictwo. Waszym zadaniem jest zachowanie go i niesienie pochodni wiary dalej w przyszłość – mówił hierarcha na zakończenie Mszy św. do licznie zgromadzonych w konkatedrze wiernych, przekazując również papieskie zaproszenie do niesienia w świecie przesłania pokoju i przebaczenia. Podobnie, jak dzień wcześniej w koszalińskim amfiteatrze, nuncjusz apostolski nawiązał do św. Jana Pawła II i jego wizyty w 1991 r. – Wasz rodak jest moim wielkim duchowym ojcem. Zanieście dalej to przesłanie o Dekalogu, które 31 lat temu zostawił wam w Koszalinie – prosił abp Pennacchio.

Przypominając o sięgającej 1000 roku historii chrześcijaństwa na ziemi kołobrzeskiej oraz o niełatwych losach zniszczonego miasta i zajętej na muzeum świątyni bp Edward Dajczak przestrzegał przed relatywizacją. − Struktury, znaki, formuły zmieniają się przez wieki, ale Jezus jest ten sam. Nie można zamienić Credo na „ja sądzę” i jak w parlamencie przegłosować Ewangelii – mówił w homilii i przypominał, że Ewangelia pisana jest Jezusowym zaproszeniem: „Jeśli chcesz”. – Kościół to wspólnota ludzi, z których każdy w wolności wypowiedział: „Ja Tobie, Chryste, wierzę, ja Tobie ufam”. Tylko tak możemy świętować – podkreślił hierarcha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast