Nowy numer 48/2023 Archiwum

Będzie dach, będzie też wieża

Marzenia o uratowaniu kościoła w malutkim Lubiechowie stają się faktem. Dzięki wsparciu województwa zachodniopomorskiego wyremontowany zostanie dach, ze środków rządowego funduszu uda się uratować kościelną wieżę.

W karlińskim ratuszu została dziś podpisana umowa na realizację projektu pn. „Remont dachu kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Lubiechowie - etap II”. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to 210 tys. zł.

Na wykonanie zdania parafia w Karlinie, której filią jest Lubiechowo, otrzymała dotację celową z budżetu województwa zachodniopomorskiego w kwocie 50 tys. zł.

– Od wielu lat staramy się uczestniczyć w remontach zabytków Pomorza Zachodniego. Ta kwota, którą przeznaczamy na sfinansowanie remontów stale rośnie. W tym roku dotację otrzymało 58 beneficjentów. Dotacja dla kościoła w Lubiechowie jest jedną z większych, które przekazaliśmy – mówił wicemarszałek Tomasz Sobieraj, który podpisał w imieniu województwa zachodniopomorskiego umowę.

Pozostałe środki to 120 tys. zł. pochodzące z budżetu gminy Karlino oraz 40 tys. zł. uzbierane przez społeczny Komitet ratujący lubiechowską świątynię.  

– Bardzo dziękuję marszałkowi i burmistrzowi. To kolejny rok, w którym możemy korzystać z tej pomocy, bo nie ma co ukrywać, ale bez tych wkładów podjęcie tak dużych prac byłoby właściwie niemożliwe – przyznaje ks. Dariusz Rataj, proboszcz parafii w Karlinie.

Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie, w tym roboty budowlane związane z remontem więźby dachowej, wykonaniem nowego pokrycia dachu nad nawą główną, montażem rynien oraz wyłazu dachowego.

Warto zauważyć, że dzięki wytężonym wysiłkom mieszkańców Lubiechowa oraz wsparciu samorządowemu różnych szczebli, udało się już naprawić dach nad prezbiterium i dwoma zakrystiami, wymienić okna witrażowe w nawie głównej oraz drewniane drzwi wejściowe.

Ale to nie koniec prac w Lubiechowie. Z trzeciej edycji rządowego funduszu przeznaczonego dla wsi popegeerowskich na remont kościoła św. Józefa Oblubieńca zostanie przekazane 1 960 000 zł!

- To, co wydawało się właściwie nierealne, kiedy stanęliśmy przed wyzwaniem uratowania naszego kościoła, teraz staje się faktem. To efekt determinacji oraz świetnej współpracy parafii z samorządem gminnym, który wpierał nasze wysiłki i zabiegał o pozyskiwanie środków – dodają mieszkańcy Lubiechowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy