Tłumy pielgrzymów wzięły udział w XXVII Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin na Górę Chełmską.
Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin rozpoczęło 15 sierpnia na Górze Chełmskiej nabożeństwo różańcowe prowadzone przez rodziny z różnych wspólnot.
Liturgii eucharystycznej sprawowanej na ołtarzu polowym przewodniczył bp Edward Dajczak, obecni byli także bp Zbigniew Zieliński i bp senior Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego. Po Mszy św. umieszczono w sanktuarium symbol Ducha Świętego, który w ciągu ostatniego roku peregrynował po parafiach diecezji.
Kazanie wygłosił bp Zbigniew Zieliński. Na wstępie przestrzegał przed lekceważeniem prawdy o wielkości rodziny, wokół której obecnie – czego zapowiedzią były losy Świętej Rodziny – rozpętała się wroga batalia. – Żyjący w nas i pośród nas Jezus jest i dziś przedmiotem prześladowania. Należy o tym pamiętać, wtedy właściwie odczytamy sens środowiska rodzinnego oraz sens i powołanie Kościoła, które zostały przez Boga dane człowiekowi, aby nie tylko dla niego samego stanowiły środowisko wytchnienia, wzrostu, dorastania – stwierdził hierarcha.
– Dzisiaj widzimy, jak do głosu dochodzą różne tendencje, prądy, które pod pozorem ładnie brzmiących haseł odwołujących się do tolerancji, różnorodności i innych, chcą przeforsować coś, co jest sprzeczne z naturą rzeczy – powiedział biskup przestrzegając, że w owej mieszaninie poglądów i kłamstw trudniej znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest prawda i świętość.
Bp Zieliński docenił wielowiekową tradycję pielgrzymowania po łaski do stóp Matki Bożej. – Warto abyśmy przeżywając po raz kolejny uroczystość dedykowaną Maryi wniebowziętej, odkryli w Niej szczególny dar kochającego Boga, a historia przywołana dziś w liturgii słowa związana z narodzinami Jezusa, Jego dorastaniem i wypełnieniem misji, niech będzie dla nas okazją do odkrycia świętej roli rodziny, w której nasz Pan Jezus Chrystus przyszedł na świat i dorastał.
W trakcie Eucharystii małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie liturgii pobłogosławiono wiązanki kwiatów i ziół. Po niej zaś biskupi udali się do pobliskiej kaplicy, gdzie pobłogosławiono i zainstalowano pod sufitem polichromowany symbol Ducha Świętego.
Drugą część świętowania stanowił piknik w gościńcu na szczycie Góry Chełmskiej.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 34/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".