Nowy numer 15/2024 Archiwum

XXIII Herbertiada w Kołobrzegu

Wspomnieniem o Halinie Herbert–Żebrowskiej i spektaklem o Panu Cogito rozpoczął się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada".

Po raz kolejny Ogólnopolski Przegląd Twórczości  Zbigniewa Herberta "Herbertiada" w Kołobrzegu prezentuje się miłośnikom w podwójnym – sierpniowym i wrześniowym –  wydaniu. Pierwsza część XXIII edycji odbyła się 20 sierpnia na scenie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu.

Otworzyła go emisja archiwalnego wywiadu z siostrą Zbigniewa Herberta Haliną Herbert-Żebrowską, będącą wieloletnim przyjacielem kołobrzeskiej "Herbertiady". Rozmowa dotyczyła głównie najwcześniejszego okresu życia Herberta – dzieciństwa i czasu wojny.

W artystycznej odsłonie wieczoru widzowie zobaczyli premierowy spektakl muzyczny pt. "Co mówi nam Pan Cogito" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Gdyni. Spektakl w reżyserii Bernarda Szyca jest próbą odpowiedzi na pytanie, co chciałby powiedzieć dzisiaj Pan Cogito, myśliciel i baczny obserwator świata zanurzonego w wartości ponadczasowych takich, jak godność, prawość, miłość, wierność czy odwaga. Na koncert złożyły się piosenki do słów Herberta skomponowane m.in. przez Stanisława Radwana, Waldemara Koperkiewicza i Przemysława Gintrowskiego.

Sierpniową "Herbertiadę" poprowadził aktor Marcin Kwaśny.

Organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości  Zbigniewa Herberta "Herbertiada" jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy