Pod tym hasłem odbył się w Koszalinie Europejski Festiwal Filmowy poruszający tematykę niepełnosprawności.
Inauguracja XIX Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, którego głównym celem jest integracja osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o problemach i życiu tych osób, odbyła się 6 września w kinie Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Tematem tegorocznego festiwalu jest „Jedna chwila”, czyli ta, która zmieniła radykalnie życie wielu osób, w tym festiwalowych gości i bohaterów filmów prezentowanych w pokazach.
– Jedna chwila może dotknąć każdego i w każdym momencie, wówczas życie osób wywraca się do góry nogami, o czym opowiedzą konkursowe i pozakonkursowe filmy – powiedział prowadzący spotkanie Dariusz Pawlikowski, dyrektor biblioteki.
O statuetkę Motyla 2022 walczą 34 filmy – dokumentalne, fabularne i amatorskie – z Polski, Niemiec, Litwy, Włoch, Hiszpanii, Francji, Belgii, Czarnogóry, Iranu, Tajwanu, Beninu, Nepalu. W jury konkursu zasiedli: Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.
Jako pierwszą, pozakonkursową projekcję zaprezentowano film „Sonata”. Po niej odbyło się spotkanie z twórcami tego obrazu, a przed nią minirecital jego bohatera – pianisty Grzegorza Płonki, którego niedosłuch badany w dzieciństwie błędnie zdiagnozowano jako autyzm. Dopiero późniejsza – wykonana, gdy miał 14 lat – prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć jego talent muzyczny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się