Nawet niesprzyjająca wrześniowa aura nie powstrzymała tysięcy pielgrzymów przed przybyciem do Skrzatusza. Słowo do zgromadzonych skierował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Wielkiemu dziękczynieniu przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Swoje słowo skierowane do świętujących mieszkańców diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozpoczął od rozważania tytułu Matki Bożej Bolesnej, odwołując się do proroctwa Symoena, a także słów Maryi wypowiedzianych podczas zwiastowania, w których wyraża przyzwolenie na cały zbawczy plan Boga. Wskazywał również na Jej współpracę z dziełem Zbawiciela.
- Maryja kochała jak nikt inny i jak nikt inny cierpiała. Nie była biernym świadkiem cierpień Syna, ale miała w nich udział. Wszystkie cierpienia, które złączyły się w Niej, świadczą o Jej niewzruszonej wierze i stanowią wkład w dzieło naszego zbawienia – mówił abp Gądecki.
Druga kwestią, którą podjął hierarcha, było pół wieku istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Przypominając historyczne okoliczności ustanowienia nowej organizacji kościelnej na północnych ziemiach Polski, wyjaśniał również biblijne znaczenie roku jubileuszowego.
- Jednym z podstawowych przywilejów była powszechna amnestia, czyli przywrócenie wolności wszystkim Żydom oraz oddanie im dziedzicznie należącej do nich ziemi za darmo. Często przepisy pozostawały marzeniem, ale sama ich obecność zachęcała do reformy społecznej. Wielki jubileusz to nie tylko piękna utopia, to także zapowiedź epoki mesjańskiej – podkreślał abp Gądecki i wyjaśniał, jak należy rozumieć dzisiaj jubileuszowe przywileje.
- To powrót do pierwotnej godności dzieci Bożych. Oto istotne przesłanie, jakie niesie rok jubileuszu dla wszystkich mieszkańców świętującej diecezji. Zamiast mówić o dokonaniach diecezji i jej historii, lepiej zatrzymać się na tym, co w sensie odnowienia duchowego niesie wielki jubileusz – zachęcał zgromadzonych w Skrzatuszu.
Po homilii na skronie skrzatuskiej Piety zostały założone pobłogosławione przez papieża Franciszka nowe korony – wyraz wdzięczności wiernych za istnienia diecezji.
Razem z abp Stanisławem Gądeckim Eucharystię koncelebrują biskupi archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej: abp Andrzej Dzięga, bp Tadeusz Lityński, bp Henryk Wejman, bp senior Paweł Socha, bp Edward Dajczak, bp koadiutor Zbigniew Zieliński, bp Krzysztof Zadarko, bp senior Paweł Cieślik oraz - łącząc się online - bp senior Tadeusz Werno.