Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Przystanek Historia" wrócił po przerwie

W Koszalinie wznowiono cykl wykładów popularyzujących wiedzę nt. niepodległego państwa polskiego.

W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej rozpoczął się cykl wykładów pn. "Przystanek Historia". Pierwsze spotkanie po 2,5–letniej przerwie odbyło się 29 września w sali kinowej biblioteki. Temat spotkania ''Polskie Państwo Podziemne 1939–1945'' podjął Maciej Frycz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.

– Rozmawiamy o szerokim spektrum działalności Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, bez wątpienia fenomenu organizacyjnego w skali światowej i nie mającego swojego odpowiednika w żadnym innym państwie w tamtym czasie – mówi historyk. Podczas spotkania zaprezentował także tematyczną grę planszową pt. "Polskie Państwo Podziemne'' oraz album komiksowy ''39-45 Polskie Państwo Podziemne'' jako współautor tych wydawnictw.

Celem cyklu jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski, nie tylko z zakresu samej wiedzy historycznej, ale i militariów, kultury i sztuki. – Na naszych spotkaniach staramy się przekazywać historię w sposób nienaukowy, a przede wszystkim niebanalny, nieoczywisty – mówi moderator cyklu Rafał Semołonik z IPN. – Oferta "Przystanku Historia" skierowana jest do wszystkich pasjonatów historii, tym, którym zależy na jej poznaniu i dochodzeniu prawdy.

"Przystanek Historia" wrócił po przerwie   Spotkanie z Maciejem Fryczem moderował Rafał Semołonik. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Grupą docelową cyklu jest w dużej mierze młodzież; pracę tę historycy z IPN wykonują głównie w szkołach, realizując te same tematy, które podejmowane są na spotkaniach otwartych w bibliotece.

Kolejny przystanek odbędzie się za miesiąc. Podejmie on temat zimnej wojny i tajnej bazy Armii Radzieckiej w Podborsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy