Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Męczennicy znów w katedrze

Kosma i Damian, Maurycy i Jerzy – ci święci "wrócili" do koszalińskiej katedry.

Do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie wróciła pozostała część gotyckiej nastawy ołtarzowej, która przeszła w 2012 r. rekonstrukcję, tworząc tryptyk o wysokości 4,5 m i szerokości 6 m. W centralnej części przedstawiona jest Matka Boża z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, a w skrzydłach towarzyszy im 12 apostołów, natomiast w predelli ustawione są rzeźby półpostaci świętych niewiast.

4 października dołączyły do tego pocztu 4 ostatnie figury z nastawy ołtarza: postaci świętych Kosmy, Damiana, Maurycego i Jerzego. Ponieważ rekonstrukcja tryptyku zmieniła układ figur i te cztery nie weszły w skład głównego ołtarza, zajęły nowe miejsce w prezbiterium – w blendach ściennych nad tronem biskupim.

- To postaci bliźniaków Kosmy i Damiana, męczenników syryjskich z IV w., medyków, a obecnie także patronów chorób onkologicznych - wyjaśnia ks. Henryk Romanik, proboszcz parafii. - Są także dwaj rycerze: św. Maurycy, legionista i męczennik oraz św. Jerzy depczący głowę smoka. To bardzo ciekawe, dlaczego właśnie taki zestaw świętych zaproponowano pierwotnie ok. 1500 r. - zauważa kapłan.

Jak zapowiada proboszcz, to nie koniec prac związanych z kształtowaniem wyglądu prezbiterium.

Restaurację figur wykonała Pracownia Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki "Gorek Restauro".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy