Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Biskup podpisze uchwały synodalne

Podczas konferencji prasowej w przededniu zakończenia synodu diecezjalnego po raz pierwszy został zaprezentowany jego końcowy dokument.

Publikacja zawiera całość 13 uchwał przygotowanych przez komisje tematyczne, które wcześniej zostały przedyskutowane i przegłosowane podczas sesji synodalnych.

Przed ostateczną redakcją uchwały zostały przedstawione biskupowi, który miał prawo dokonać swoich poprawek. - Warto przypomnieć, że to nie członkowie synodu podejmują ostateczną decyzję, ale właśnie biskup - podkreślił ks. Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu.

Bp Edward Dajczak przyznał, że nie wprowadził prawie żadnych zmian. - Zespół redakcyjny, który powołałem, miał za zadanie jedynie doszlifować i ujednolicić teksty uchwał pod względem językowym. Jako biskup diecezji zaakceptowałem wszystkie dokumenty. Nie chciałem wnosić żadnych poprawek merytorycznych, czy też odrzucać jakichkolwiek sugestii. Wystarczająco otwarcie dyskutowaliśmy nad tymi tekstami podczas sesji synodalnych i o ewentualnych rodzących się wtedy zmianach decydowały komisje tematyczne - podkreślił biskup.

Uchwały, które biskup podpisze 15 października przed rozpoczęciem Mszy św. kończącej synod, wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Niektóre z nich będą wymagały konkretnych aktów prawnych i wykonawczych, które pozwolą na ich realizację.

Publikacja z uchwałami niebawem ukaże się drukiem oraz w formie cyfrowej i będzie ogólnie dostępna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy