Koszalińsko-Kołobrzeski

15 lat podnoszenia poprzeczki

Podnoszą ją sobie, podejmując się kolejnych wyzwań – nie bojąc działania na ogólnopolską skalę, ale i nie tracąc z oczu lokalnych potrzeb. Podnoszą ją również dla odbiorców wydarzeń firmowanych przez Katolicką Inicjatywę Kulturalną.

A tych przez 15 lat działalności uzbierało się blisko setki. Część z nich już dawno nie mieści się w granicach Kołobrzegu, diecezji czy nawet Pomorza. Od współorganizowania konkursu plastycznego w podstawówce, po przegląd twórczości Zbigniewa Herberta, na który zjeżdżają się młodzi recytatorzy i uznani twórcy z całego kraju. Nie boją się działać z rozmachem. Ale i nie tracą z oczu lokalnych potrzeb kulturalnych, duchowych, a kiedy trzeba i materialnych.

Katolicka Inicjatywa Kulturalna to przestrzeń działania i wzajemnego inspirowania. 

– Każde słowo z nazwy jest ważne, ale wiadomo, które jest najważniejsze – mówi Wojciech Czaplewski. Zarazem zgrabnie wyjaśnia i cele stowarzyszenia, którego jest wiceprezesem, jak i środowisko, które je tworzy.

– I bywa, że ponosimy tego konsekwencje – wtóruje mu Katarzyna Pechman. – Często jest tak, że w rozmowie słyszymy: Pilecki, Herbert, Gintrowski! Świetnie! A kto jest organizatorem? A wtedy pada nazwa stowarzyszenia: Katolicka Inicjatywa Kulturalna. I to „katolicka” budzi zdumienie. Tedy uświadamiamy sobie, że nawet przedstawiając się, dajemy świadectwo. Choć zamknęło przed nami kilkoro drzwi.

Ale to działa też w inną stronę. – Katolicy z inicjatywą? Katolicy, którzy chcą tworzyć kulturę, a nie tylko się modlą? Nazwa zaskakuje też tych z naszego podwórka. Na szczęście zyskujemy bardzo przy bliższym poznaniu – śmieje się Wojciech.   

Różnorodność to jedna z zalet stowarzyszenia. Członkowie stowarzyszenia najczęściej związani są z innymi grupami, także kościelnymi. To wpływa na podejmowane przez nich akcje, których KIK – jeśli nie jest organizatorem – to staje się partnerem. Jest ich niemal setka.

- To doroczne koncerty w kołobrzeskiej bazylice z okazji Dni Matki, Marsz dla Życia i Rodziny, Orszak Trzech Król, Dni z rotmistrzem Pileckim, misteria papieskie, miejskie obchody historyczne, wystawy premierowe, premiery teatralne, koncerty, festiwal w parafii w Dźwirzynie, wydawnictwa. Dzięki współpracy z Diecezjalną Telewizją Internetową „Dobre Media” od roku realizowany jest projekt pod nazwą „Kołobrzeski Areopag Wiary” obejmujący cykl debat o Kościele. Wachlarz jest szeroki – wylicza niektóre z nich Ryszard Czempulonis, prezes stowarzyszenia. – Jesteśmy po prostu grupą ludzi, która stara się patrzeć dalej niż czubek własnego nosa i jest gotowa oferować swój czas i umiejętności – dodaje skromnie.

Więcej o Katolickiej Inicjatywie Kulturalnej w wydaniu papierowym „Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego” na najbliższą niedzielę 23 października (42/2022).

A już w sobotę 22 października świętujące stowarzyszenie zaprasza na wielką, urodzinową galę do Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. Z koncertem wystąpi Anna Kurdybacha, zostanie zaprezentowany film dokumentalny o ks. prałacie Józefie Słomskim a pełną niespodzianek galę zakończy kołobrzeska premiera spektaklu pt.: „Aż do ziemi?” inspirowanego komedią Aleksandra Fredry w wykonaniu członków grupy teatralnej AGAPA, w skład której wchodzą młodzi ludzie, studenci działający przy franciszkańskim Duszpasterstwie Akademickim Plus w Poznaniu.

22 października, godz. 17. RCK w Kołobrzegu. Wstęp wolny!

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..