Nowy numer 4/2023 Archiwum

Czy pożera nas gorliwość o Kościół?

O tym, że należy się o niego troszczyć i dawać o nim dobre świadectwo, przekonywał bp Zbigniew Zieliński.

Uroczyste świętowanie rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego w Koszalinie odbyło się 25 października.

Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. Obecni byli kapłani z dekanatu i WSD. Na wstępie Eucharystii ks. Henryk Romanik, proboszcz katedry, przypomniał o namaszczeniu i poświęceniu tej najważniejszej świątyni w diecezji przez bp. Ignacego Jeża w 1983 roku. Dla podkreślenia tamtego aktu zapalono dwanaście świec zacheuszek umieszczonych na ścianach kościoła, a w celebracji użyto pierwszego mszalnego kielicha katedralnego, podarowanego przed półwiekiem – w roku powstania diecezji – przez franciszkanów, pierwszych po wojnie katolickich gospodarzy tego miejsca.

Zauważywszy w kazaniu, że Boga nie da się zamknąć w świątyni, bp Zieliński stwierdził, że to, co dzieje się w jej wnętrzu, „ze swej natury jest przeznaczone na to, by rozprężać się w przestrzeni ludzkiej egzystencji i wydobywać się wraz z ludźmi, którzy od czynności sprawowanych w świątyni udają się do swoich zadań, życiowych wyzwań, powołania, pisząc indywidualne i zbiorowe historyczne losy”.

Wartości żywego Kościoła nie przekreśla według kaznodziei grzeszność jego członków, jednak fakt, że ta grzeszność jest widoczna dla ludzi z zewnątrz, tym bardziej powinien nas skłaniać do takiego życia, by Kościół był postrzegany jako prawdziwe mieszkanie Boga. Zadawszy pytanie, czy pożera nas gorliwość o Kościół, bp Zieliński przyznał, że ludzie spoza Kościoła, zarówno ci życzliwi, jak i nie, obserwują nas. – Patrząc na nas, jak żyjemy, co mówimy, oni szukają drogi do wiary. Bez względu na to, ile jest w tym uczciwości, nie zwalnia nas to ze szczerej refleksji: na ile jestem kimś, kto troszczy się o dom Boży. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła schola z parafii Mariackiej w Słupsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy