Nowy numer 38/2023 Archiwum

16 dni, 16 kobiet, 16 historii

Tak zatytułowaną kampanię przygotowało Centrum Kryzysowe Caritas, aby pokazać, że przemoc wobec kobiet to przestępstwo.

Centrum Kryzysowe Caritas dla Kobiet i Kobiet z dziećmi "Nadzieja" w Koszalinie włącza się w międzynarodową kampanię pn. "16 Dni", której celem jest likwidacja przemocy ze względu na płeć. Rozpoczyna się ona 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przemocy Wobec Kobiet i potrwa do 12 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

– Chcemy w tym czasie zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet, ponieważ między innymi takie kobiety są naszymi podopiecznymi – mówi Agnieszka Filipczuk, koordynator Centrum Kryzysowego.

Koszalińska placówka Caritas przygotowała autorską wersję antyprzemocowej kampanii – "16 dni, 16 kobiet, 16 historii". – Przez te 16 dni będziemy dzielić się historiami naszych byłych i obecnych mieszkanek, które zgodziły się na to, by w anonimowych historiach opisać swoje zwierzenia – wyjaśnia wychowawca Dominika Moszczyńska. – Nasza kampania ma pokazać innym kobietom, że z takich sytuacji można wyjść i że są miejsca, jak na przykład Centrum Kryzysowe, gdzie można uzyskać pomoc.

Jak zapowiada wychowawczyni, historie są poruszające. – Pokazują trudy, przez jakie te kobiety przeszły, zanim trafiły do nas. Jednak opowiadają nie tylko o przemocy doznanej, ale i tej, jaką same stosowały wobec innych, swoich dzieci. Jednak mimo że miały założone "Niebieskie karty", to podejmowały pracę nad sobą, by odzyskać pełnię praw rodzicielskich – dodaje D. Moszczyńska.

Centrum Kryzysowe przyjmuje kobiety z dziećmi na okres do 9 miesięcy. Obecnie mieszka tu 9 kobiet i 12 dzieci. Od 2004 roku, czyli od początku istnienia placówki, Caritas otoczyła tu opieką 760 koszalinian, a w tym roku – 38. Dom przy ulicy Harcerskiej w Koszalinie funkcjonuje 24 godziny na dobę, dodatkowo w centrum działa infolinia doradcza w ramach programu "Silni nadzieją".


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 47/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego". W trakcie kampanii zaprezentujemy na naszych stronach internetowych sylwetki pań, biorących w niej udział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast