Nowy numer 21/2024 Archiwum

Kaszubskie Dyktando

To z jednej strony okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, z drugiej – sposób na popularyzację jedynego w Polsce języka regionalnego. W Miastku z kaszubską ortografią zmagało się blisko 170 osób.

W tym roku gospodarzem zmagań organizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie było Miastko. Zjechali się tu najbieglejsi w kaszubskiej ortografii z całego Pomorza. O mistrzowskie tytuły rywalizowało blisko 170 osób.

Jak zauważa Danuta Pioch dyktando kaszubskie to jedna z najcenniejszych inicjatyw mających na celu podtrzymanie znajomości i zasad pisowni języka kaszubskiego.

– Idea jego organizacji zrodziła się w środowisku nauczycieli kaszubistów, członków i działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które od początku swojego istnienia za główny cel działalności uznało zachowanie i rozwój języka oraz kultury kaszubskiej – mówi przewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego i przewodnicząca konkursowego jury.

W Kaszubskim Dyktandzie biorą co roku udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W oddzielnych kategoriach zmagają się również dorośli i profesjonaliści . Raz na pięć lat organizowana jest także prestiżowa rywalizacja o tytuł arcymistrzowski. Podczas miasteckich zmagań walczyło o niego 8 osób – mistrzów poprzednich edycji dyktanda. Tytuł wywalczył Dariusz Majkowski.

- Dzisiejsza uroczystość pokazuje głęboki sens kaszubskiej edukacji – podkreślał arcymistrz kaszubskiej ortografii.

Za rok dyktando kaszubskie odbędzie się w Chmielnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy