Nowy numer 09/2024 Archiwum

Kolędowanie i ratowanie w Połczynie-Zdroju

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, wyśpiewane także razem z publicznością, cieszyły uszy i otwierały portfele, przyczyniając się do ratowania zabytkowych organów Grüneberga z połczyńskiego kościoła Mariackiego.

Trwa remont zabytkowego instrumentu z połczyńskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Unijne, ministerialne i samorządowe dotacje wspierają fundusze pozyskane z charytatywnych koncertów. W kalendarzu wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz organów Barnima Grüneberga nie mogło zabraknąć koncertu bożonarodzeniowego.

Z najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami przyjechał do Połczyna-Zdroju Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”.

– Każdy koncert jest inny. Chcemy pokazać wielobarwność muzyki poważnej, ale również wspaniałych wykonawców. A tym samym opowiadamy o naszych organach i zapraszamy do wsparcia dzieła, jakim jest ich ratowanie. Na koncerty nie ma biletów, są za to puszki, do których można wrzucić swój datek. Podczas koncertu kolęd uzbierało się ponad 6 tys. zł. – mówi Michał Dziedzic, organista kościoła Mariackiego.  

Zainicjowane przez niego przedsięwzięcie nabiera rozmachu. W trakcie remontu już są piszczałki i wiatrownica. W ten rok stowarzyszenie wchodzi z 215 tys. zł unijnej dotacji, która razem z wkładem własnym w wysokości 47 tys. zł. pozwoli m.in. na rekonstrukcję dwóch miechów i dźwigni do kalikowania. Zapowiada się więc bardzo intensywny rok również pod względem muzycznym.

– Przynajmniej raz na kwartał będziemy starali się organizować jakiś koncert, melomani mogą już obierać kierunek na Połczyn-Zdrój. Zbieramy na wkład własny potrzebny do otrzymanych i planowanych dotacji – zapowiada M. Dziedzic.

Koncerty organizowane są jednak nie tylko z myślą o zbieraniu funduszy.

– Budujemy też publiczność, która chce słuchać pięknej muzyki. Chcemy wyrobić nawyk przychodzenia do połczyńskiego kościoła Mariackiego również z myślą o pięknej muzyce, która – mamy nadzieję – w nieodległej przyszłości popłynie z naszego instrumentu – dodaje połczyński organista.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy