Taniej, nowocześnie i ekologicznie

Takie zmiany zakłada modernizacja ośrodka Caritas w Ostrowcu - ośrodku formacyjnym i wypoczynkowym.

Aktualnie w Ośrodku Charytatywnym Caritas im. St. Liborius w Ostrowcu trwa termomodernizacja, której celem jest podniesienie standardu placówki oraz obniżenie kosztów eksploatacji.

– Dzięki termomodernizacji budynek będzie w pełni wykorzystywał odnawialne źródła energii. Energię elektryczną zasilą panele fotowoltaiczne, a ciepło w budynku będzie uzyskane dzięki głębinowym pompom ciepła – mówi Mateusz Kaczmarek, kierownik ośrodka. – Planowane są również zmiany wewnątrz budynku. Chcemy przebudować dwa piętra w taki sposób, by zwiększyć ilość pomieszczeń i dostosować ośrodek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Taniej, nowocześnie i ekologicznie   Panele fotowoltaiczne zasilą ośrodek w energię elektryczną. Mateusz Kaczmarek

Ośrodek w Ostrowcu to ważne miejsce na mapie diecezji, bo w nim odbywały się do tej pory liczne inicjatywy duszpasterskie, formacyjne i wypoczynkowe. Korzystali z niego zarówno podopieczni Caritas (dzieci, rodziny potrzebujące wsparcia, uchodźcy, osoby wykluczone społecznie), jak też diecezjalne grupy duszpasterskie czy osoby indywidualne korzystające z wypoczynku.

– Działamy od 2001 roku. Każdego roku w ośrodku organizowane są turnusy letnie jak i zimowe, z których łącznie korzysta około 500 dzieci z najbiedniejszych części diecezji – mówi Mateusz Kaczmarek. – Ponadto prowadzone są tu spotkania dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania oraz dla wolontariuszy Caritas i opiekunów tych zespołów.

Jak dodaje kierownik, tę bazę formacyjno-wypoczynkową warto ulepszać m.in. ze względu na jej wyjątkowe położenie w lesie nad jeziorem, z dala od miejskiego zgiełku, co daje możliwość przeżywania rekolekcji czy kolonii w ciszy i w kontakcie z naturą. A możliwości rekreacyjnych jest tu niemało: ośrodek dysponuje bazą sprzętu wodnego (kajaki, rowerki wodne), rowerów, posiada infrastrukturę sportową tj. boisko do piłki nożnej, siatkówki, spory plac do gier zespołowych i plac zabaw. Dodatkowym atutem ośrodka jest własna plaża zlokalizowana 30 metrów od głównego budynku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..