Byłego ucznia szkoły, ofiarę reżimu komunistycznego, wspomniały Dni Pamięci w Elektroniku.
Zespół Szkół nr 9 w Koszalinie zainaugurował Dni Pamięci w Elektroniku poświęcone postaci Janka Stawisińskiego pt. "Niezapomniany". W programie znalazły się spotkania z górnikami i zaproszonymi gośćmi, panele dyskusyjne, tematyczne lekcje historii, projekcja filmu, wystawa.
– Zależało nam, by te dni były wypełnione treścią historyczną, spotkaniami z ludźmi, wrażeniami – mówi o pracy zespołu historyków i polonistów koordynatorka projektu Jolanta Niemiec. Jednym z bezpośrednich powodów opowiedzenia młodzieży tej szkoły o postaci Janka Stawisińskiego jest niedawna, grudniowa premiera fabularyzowanego dokumentu o nim wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Gryf" i Studio Jart. – Ciekawostką dla naszych uczniów jest to, że tak jak Janek chodził do naszej szkoły, tak główny aktor grający w filmie, jest również naszym uczniem. To inicjuje pewną relację, jest pretekstem, by zachęcić młodzież do wejścia w świat lat 80.
Stąd zwieńczeniem Dni Pamięci w Elektroniku jest projekcja filmu „Janek z kopalni Wujek – górnik z Koszalina" oraz spotkanie z Michałem Mrozem, aktorem, który wcielił się w rolę tytułowego bohatera.
Ważnym elementem projektu były kameralne spotkania pt. "Historie prawdziwe – twarzą w twarz" – z osobami, które opowiedziały o stanie wojennym i wydarzeniach w "Wujku", roli IPN i własnych przeżyciach. Najpierw do koszalińskiej szkoły zawitali górnicy z "Wujka". Gościem szkoły był także Rafał Semołonik z delegatury IPN w Koszalinie, który w lekcji pt. "Przerwane marzenia" przestawił postać Janka Stawisińskiego w perspektywie jego życiowych wyborów oraz Paweł Michalak, przewodniczący Zarządu Regionu "Pobrzeże" NSZZ Solidarność, który – ukazując realia zorganizowanej w formie podziemia walki narodu z komunizmem – przekonywał młodych, by byli aktywni na różnych polach: zawodowym, społecznym, politycznym.
Jedno ze szkolnych spotkań rozpoczęło się występem z towarzyszeniem gitar. Był to panel dyskusyjny na temat wolności ukrytej w piosence, a jedną z nich stanowił utwór "Szklana pogoda" wyśpiewany przez Małgorzatę Ostrowską występującą wraz z Lombardem. – Najpierw musimy powiedzieć uczniom, że to nie jest piosenka o pogodzie. Potem próbujemy razem z nimi razem zobaczyć, czy umiemy poznać, czego dotyczy ukryta treść, rozpoznać w tym żal, smutek tamtych lat – mówi J. Niemiec.
Nadto w jednym z budynków szkoły obecna jest wystawa tematyczna, w oparciu o którą lekcje historii przeprowadzają nauczyciele.