Nowy numer 17/2024 Archiwum

Młode talenty warto wspierać

Stypendialne programy Caritas wspierają dzieci z rodzin ubogich i utalentowane.

Pod tytułem "Skrzydła" znany jest od 2005 r. program Caritas diecezjalnej wspierający uczące się dzieci i młodzież z ubogich rodzin, szczególnie z obszarów wiejskich i małych miast. Łącznie programem tym objętych zostało dotąd kilkuset diecezjan. Bliźniaczy program "Skrzydła Dwa Talenty" roztacza patronat nad dziećmi utalentowanymi. Caritas zainaugurowała go w roku szkolnym 2021/22, obejmując nim dziesięcioro dzieci. Obecnie stypendia Caritas otrzymuje łącznie 30 osób (w tym 8 uchodźców z Ukrainy).

10 aktualnych stypendystów programu "Skrzydła Dwa Talenty" to dzieci usposobione muzycznie, artystycznie czy sportowo – każde z nich posiada osiągnięcia w swojej dziedzinie.

W tym gronie są siostry Apolonia (rocznik 2014) i Antonina (rocznik 2012) z Darłowa, których domeną jest sport. W listopadzie ubiegłego roku dziewczynki wzięły udział – z sukcesem – w Mistrzostwach Europy w Gdańsku, gdzie Pola zajęła 1. miejsce, zdobywając tytuł mistrzyni Europy w kategorii Fitness Dance do lat 8, zaś Tosia – 7. miejsce. Miesiąc wcześniej młodziutkie darłowianki wzięły udział w Biegu Papieskim w Sławnie zorganizowanym w ramach II Sławieńskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, zajmując w swoich kategoriach kolejno 5. i 4. miejsce.

– Dzięki hojności naszych darczyńców możemy zapewnić realne, długofalowe wsparcie dzieciom potrzebującym wsparcia. Nasi podopieczni przez cały rok nauki otrzymują comiesięczne stypendium w wysokości 150 zł – informuje koordynator programu Anna Chojnacka-Balonis.

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup podręczników, przyborów szkolnych, na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w bursie lub internacie oraz na stołówkach szkolnych, na pokrycie kosztów zajęć pozalekcyjnych i sportowych, dojazdów do szkoły, ubezpieczenia szkolnego, wycieczek szkolnych i wiele innych codziennych potrzeb. Dla dzieci utalentowanych zaś na rozwijanie ich pasji. – Jednak liczba potrzebujących pomocy finansowej uczniów stale rośnie. Również z ogarniętej  wojną Ukrainy napływa wciąż wiele matek z dziećmi, które trafiają do polskich szkół, często nie posiadając niezbędnego do nauki zaplecza – dodaje koordynatorka.

Caritas zachęca do wparcia obydwu programów stypendialnych i zostania honorowym darczyńcą "Skrzydeł". Oznacza to deklarację  comiesięcznej wpłaty 150 zł (lub innej, w dowolnej wysokości) na rzecz podopiecznych programu przez okres przynajmniej jednego semestru. Istnieje również możliwość jednorazowego wsparcia podopiecznych dowolną kwotą.

Więcej informacji na stronie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i w sekretariacie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy