Nowy numer 20/2024 Archiwum

O Matusi w Pile

Fabularyzowany dokument o ratowaniu żydowskich dzieci przez matkę Matyldę Getter i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi będzie można zobaczyć w Pile podczas specjalnego pokazu i spotkania z reżyserem.

Poznaj historię franciszkanki, która pomimo tego zagrożenia podjęła się heroicznej misji ratowania żydowskich dzieci. Podczas II Wojny Światowej kierowane przez nią Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliło ich ponad 500. Inicjatorką i główną koordynatorką działań na rzecz ukrywania żydowskich dzieci była matka Matylda Getter – tytułowa Matusia. Wśród tych, które ratowały była również urodzona w Pile m. Tekla Budnowska.

W niedzielę 26 lutego w Centrum Powiatowym Iskra w Pile (ul. Kilińskiego 12) o godz. 16.15 odbędzie się projekcja filmu „Matusia” oraz spotkanie z jego reżyserem Maciejem Fijałkowskim.

Pokaz poprzedzi o godz. 16 oficjalne otwarcie wystawy „Siostry, (…) matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów”. Wystawa przygotowana została przez Biuro Edukacji Narodowej IPN we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

 Ekspozycję można już oglądać na placu przy kościele Świętej Rodziny w Pile.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy