Nowy numer 17/2024 Archiwum

Biblioteka dla zmarłych

Czytanie książek z tej specyficznej wypożyczalni daje podwójną korzyść: zyskujemy my sami i zmarli, w intencji których podejmujemy lekturę.

Działająca przy koszalińskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego biblioteka z pozoru niczym się nie różni od innych placówek parafialnych. Można znaleźć tu dobre książki o teologii i duchowości. Ale jest również zaproszeniem. Czytanie książek wypożyczonych z tej specyficznej biblioteki jest ściśle związane z intencją modlitewną. Każda przeczytana strona to modlitwa ofiarowana za zmarłych.

- Czytelnictwo w ogóle dzisiaj zanika, zwłaszcza wśród młodych. Potrafią przeskrolować 11 kilometrów różnych treści w Internecie, ale na ich wyświetlaczach raczej nieczęsto pojawiają się książki. Czytanie dla wielu staje się trudem. Więc może w tym kluczu: podejmij trud, który ofiarujesz zmarłym. Propagujemy ideę, która pozywa na nowo odkryć lekturę duchowną jako modlitwę osobistą i uczynek miłosierdzia. To korzyść dla nas i dla zmarłych - wyjaśnia inicjator przedsięwzięcia ks. Rafał Jarosiewicz, szef Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Biblioteka w tzw. dolnym kościele świątyni ojców franciszkanów przez lata otwarta była każdego dnia. Działalność wstrzymało na krótko przejście na emeryturę bibliotekarza. Jego obowiązki przejęli wolontariusze ze Wspólnoty św. Pawła. Nowe otwarcie Biblioteki dla zmarłych zainaugurowało spotkanie autorskie z Darkiem Dziemiańczykiem, kołobrzeżaninem, ewangelizatorem, autorem świeżo wydanej książki „42 lata pustyni”.

Jak zapowiadają inicjatorzy akcji ze Wspólnoty Świętego Pawła SNE, spotkania z autorami książek będą odbywać się w bibliotece cyklicznie. 

Z Biblioteki dla zmarłych można korzystać w każdą środę w godzinach od 19 do 20.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy