Nowy numer 17/2024 Archiwum

O powstaniu styczniowym w Koszalinie

Wygrawerowane krzyż, kotwica i serce dla noszących popowstańczą żałobę oznaczały wiarę, nadzieję i miłość. Poczerniały wisiorek liczący ponad 150 lat to jeden z wielu eksponatów przygotowanej przez pasjonatów historii wystawy.

W roku 160. rocznicy powstania styczniowego można ją oglądać w koszalińskim Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.

Na kolejnej przygotowanej przez członków Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun ekspozycji prezentowane są repliki uzbrojenia i umundurowania powstańców, ale również  pamiątki związane z największym XIX-wiecznym polskim zrywem narodowym.

– Jednymi z ciekawszych pamiątek są te związane z popowstańczą żałobą narodową. Mamy kopie przypinek, klamr do pasów, sygnetów, ale jest też jeden oryginał. To wisiorek z elementami krzyża, kotwicy i serca z jednej strony oraz herbami Polski, Litwy i Rusi z drugiej. Należał do Walerii Bielskiej herbu Szreniawa, a na wystawę wyłożył nam go jej praprawnuk Zygmunt Bielski. Mamy też wypożyczony przez Kazimierza Sławińskiego krucyfiks opatrzony tymi samymi co wisiorek symbolami powstańczej żałoby – opowiada Zbigniew Izraelski z BSMH „Perun”.

O powstaniu styczniowym w Koszalinie   Poczerniały wisiorek z wygrawerowanymi symbolami popowstańczej żałoby narodowej oraz herbami Polski, Litwy i Rusi. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Oryginale są również publikacje z tego okresu: wydana w Krakowie w 1866 r. roku książka „Wspomnienie o Zygmuncie Szczęsnym Felińskim Arcybiskupie Metropolicie Warszawskim” – uratowane przed utylizacją za dwa kilogramy makulatury wspomnienie o arcybiskupie-zesłańcu oraz „Mały katechizm dla młodzieży wyznania rzymsko-katolickiego” wydany w Warszawie w 1865 r., a więc w czasie, gdy walczył jeszcze ostatni powstaniec ks. gen. Stanisław Brzóska.

Ekspozycję uzupełniają banknoty carskie z okresu zaborów, liczne wydawnictwa z okresu międzywojennego poświęcone powstaniu, zrekonstruowane ubiory powstańców oraz broń, pokazująca jak kiepsko wyposażeni byli powstańcy, ruszający do walki z kosami, widłami i drągami. 

Wystawę można oglądać do końca jubileuszowego roku. Po kontakcie mailowym z jej organizatorami również z przewodnikiem ze stowarzyszenia „Perun”.

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza mieści się przy ul. Wojska Polskiego 70 w Koszalinie. Można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9-15 (od kwietnia do września w godz. 10-17).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy