Nowy numer 23/2023 Archiwum

Katolicki telefon zaufania

Czasem ktoś miesiącami się waha, zanim wykręci ten numer. Potem już ma go na stałe w swoim telefonie, bo tu otrzymuje zrozumienie, poradę, modlitwę.

Dyżury telefonu zaufania Fundacji Sms z Nieba trwają kilka godzin, dlatego Anna Parafiniuk z Koszalina, pedagog i socjoterapeuta, prowadzi rozmowy przez słuchawki, ze swojego mieszkania. Kiedy rozmówcy łączą się z telefonistką, zawsze słyszą ten sam głos – kobiecy, spokojny, serdeczny. Może i dlatego niektórzy dzwonią regularnie, bo przez lata kontaktu można przywiązać się do kogoś, kogo obdarzyło się zaufaniem w swoich najtrudniejszych sprawach.

Wiele osób krępuje się zadzwonić na ten numer. Niektórzy przyznają po czasie, że miesiącami zwlekali z rozmową, zasłaniając się tłumaczeniem, że pewnie inni mają poważniejsze problemy, więc nie będą im blokować linii. Doświadczenie telefonistki pomaga wyczuć stres rozmówcy. – Zazwyczaj na początku zapewniam osobę, że nie musi wiedzieć, jak ta rozmowa powinna wyglądać, że to ja będę zadawała pytania i postaram się to spotkanie dobrze poprowadzić – wyjaśnia zasady. – Kogoś może stresować choćby to, że nie wie, od czego zacząć swoją opowieść. Wtedy po prostu pytam: "A co jest najtrudniejsze?". Wyznanie tego pomaga dojść do sedna problemu.

Terapia nie jest celem telefonu zaufania. – Natomiast zdarza się, że ktoś nie ma możliwości spotkań z terapeutą, a obdarzył mnie zaufaniem, daje się prowadzić przez kolejne spotkania i oboje widzimy, że skutki tego są dobre, bo na przykład mija nienawiść do samego siebie, tendencje depresyjne, jest większy pokój, akceptacja  siebie i swojej historii życia, przebaczenie samemu sobie. Jeśli więc ta osoba chce kontynuować nasze spotkania, to zgadzam się i cieszę, że moja misja jest skuteczna – wyjaśnia pani pedagog.

Na telefon zaufania Fundacji Sms z Nieba można dzwonić pod nr 572 030 883 w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 15-20 oraz we wtorki i piątki w godzinach 10-16.


Więcej o telefonie zaufania można przeczytać w nr. 12/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast