Nowy numer 38/2023 Archiwum

Chodzi o uległość Duchowi

Wigilię Zesłania Ducha Świętego obchodzono uroczyście w wielu miejscach diecezji.

W wigilię Zesłania Ducha Świętego na czuwania modlitewne i uroczyste Eucharystie zaprosiły wiernych parafie m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu, Słupsku, Pile, Szczecinku, Czaplinku, Darłowie, Miastku, Drawsku, Skrzatuszu, Wierzchowie.


Mszy św. wieńczącej czuwanie przygotowane przez Odnowę w Duchu Świętym w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie przewodniczył biskup senior Edward Dajczak. Jak w wielu innych świątyniach w programie wieczoru znalazły się: konferencja, adoracja, modlitwa wstawiennicza, modlitwa o wylanie Ducha Świętego i uwielbienie. 


– Zbyt często staramy się, niby pobożnie, ale tak zarządzać Duchem Świętym, tak Go reglamentować w naszym życiu, żeby nam nie poprzestawiał naszych poukładanych spraw – mówił w homilii bp Dajczak. Przestrzegał przed wiarą martwą, pozbawioną ruchu, w której wszystko dzieje się wyłącznie tak, jak do tej pory. To aktualny problem chrześcijan, tracących 
w ten sposób możliwość dotarcia z Ewangelią do świata, 
który szybko się zmienia. Pytając, jaka powinna być współczesna postać chrześcijaństwa, kaznodzieja postulował 
dostosowywanie form ewangelizacji do zmieniających się realiów.


– Chodzi o wiarę, która jest przemyślana, pogłębiona, otwarta, wcielona w życie i wcielana w świat, w którym żyjemy – przekonywał biskup Dajczak, ukazując Kościół jako wyruszający w drogę. – Tak jak Jezus wyruszył po chrzcie w Jordanie na drogi, nie wracając już do domu na stałe, tak i my, Kościół, nie możemy chować się w jednym miejscu. Musimy iść ze światem, sięgać po nowe narzędzia, nowe słowa, nowe formy komunikacji, bo stare nie działają – stwierdził bp Dajczak za Benedyktem XVI. – Szukajmy więc nowych. I nie chodzi o nowostki, ale o uległość Duchowi Świętemu, który będąc twórcą nigdy nie jest nim w taki sam sposób, jak wcześniej. 


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast