W Koszalinie pożegnano zmarłego franciszkanina śp. o. Ludwika Bartoszaka.
O. Ludwik Bartoszak urodził się 8 listopada 1932 r. w Gnieźnie jako jeden z siedmiu synów Anastazji i Franciszka, pracownika kolejowego. Jak informuje Piotr Kurek OFM Conv, sekretarz prowincji, w czasie wojny przeżył śmierć ojca, który po służbie w Armii Poznań i udziale w powstaniu wielkopolskim został zamęczony w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen. Wychowywany przez owdowiałą matkę od wczesnych lat pracował w zakładzie tapicerskim.
W 1953 r. rozpoczął roczny nowicjat franciszkański w Łodzi-Łagiewnikach, a po roku w Niepokalanowie złożył pierwszą profesję zakonną. Studia filozoficzne odbył w Łodzi- Łagiewnikach, zaś teologiczne w Krakowie. W tym czasie przyjął niższe święcenia (subdiakonat) z rąk ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. 4 października 1957 r. złożył śluby wieczyste, tak motywując prośbę w tej sprawie do władz zakonnych: "Żyjąc w zakonie już przez 4 lata zrozumiałem, że tu a nie gdzie indziej jest moje szczęście. I że tu, w tym zakonie, mam służyć Bogu. Stąd jedynym mym pragnieniem jest, by w służbie tej wytrwać aż do śmierci". 7 lutego 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie.
O. Bartoszak pracował duszpastersko w Wyszogrodzie, Chodakowie, Lęborku, Kołobrzegu, Korzystnie, Mielnie. W 1971 r. został po raz pierwszy przeniesiony do Koszalina, gdzie posługiwał jako wikariusz i kapelan szpitala przeciwgruźliczego, a także prowadził prace przy renowacji miejscowej katedry, która pozostawała pod opieką franciszkanów. W 1974 r. o. Ludwik rozpoczął posługę w łódzkim klasztorze jako gwardian, a potem administrator parafii, a po 7 latach powierzono mu budowę nowego kościoła i domu zakonnego w osiedlu Łódź-Dąbrowa. W tym okresie o. Ludwik obronił pracę nt. "Religijność nupturientów miasta Łodzi", uzyskując tytuł magistra teologii na Wydziale Teologicznym ATK w zakresie studiów nad rodziną.
W 1989 r. o. Ludwik został przeniesiony do Kołobrzegu, następnie do Grodna i Holszan na Białorusi; potem do Wilna, Koszalina i Niepokalanowa, gdzie z jego inicjatywy przy bazylice powstała istniejąca do dzisiaj orkiestra parafialna. W 2000 r. został po raz trzeci przeniesiony do klasztoru w Koszalinie. Dopóki pozwalał mu na to stan zdrowia posługiwał w Areszcie Śledczym i Zakładzie Karnym.