Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wystawa poświęcona kapelanom katyńskim

"Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…" - taki tytuł nosi ekspozycja zaprezentowana na pilskim dworcu kolejowym.

Tworzą ją biogramy 33 kapelanów Wojska Polskiego różnych wyznań, którzy będąc na froncie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. dostali się do niewoli sowieckiej razem z żołnierzami, którym służyli. Byli więzieni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, gdzie prowadzili tajne posługi religijne dla jeńców. W 1940 roku zostali pomordowani w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz w innych miejscach na terytorium ZSRR.

Z relacji ocalonych jeńców wiadomo, że kapelani, nie zważając na zakazy, do końca pełnili w konspiracji posługi religijne dla jeńców, a krzepiąc ich na duchu, heroicznie bronili wiary katolickiej i wartości ojczyźnianych.

Autorką biogramów i redaktorem opracowania jest Barbara Tarkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, a prywatnie bratanica księdza ppłk. Jana Leona Ziółkowskiego, kapelana Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1919-1939, zamordowanego w Katyniu.

Sobotniemu otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z Łukaszem Stefaniakiem, prezesem stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, które od 2018 r. troszczy się o zebranie dokumentacji i upamiętnienie tych duszpasterzy.

Ofiarami zbrodni katyńskiej było co najmniej 33 duchownych: 24 kapelanów Kościoła rzymskokatolickiego, dwóch kleryków pełniących posługę sanitariuszy, jeden kapelan greckokatolicki, trzech kapelanów prawosławnych, dwóch kapelanów kościołów protestanckich oraz wojskowy rabin.

Wystawę w holu pilskiego dworca można oglądać do 8 lipca.

Jej organizatorami są stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, Polskie Koleje Państwowe, Wojskowy Instytut Wydawniczy, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy