Msza św., festyn, kiermasz, występy taneczne i kantata – tak obchodzono charytatywny VI Dzień Kultury dla Góry.
Po raz szósty koszalinianie i turyści przybyli na Górę Chełmską, by wesprzeć budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego. W południe Mszy św. w kaplicy sanktuarium przewodniczył biskup senior Edward Dajczak. Po liturgii w ramach festynu rodzinnego na gościńcu zorganizowano kiermasz rękodzieła, występ zespołu tanecznego, galerię, kącik kreatywny dla dzieci, stoiska gastronomiczne i z cegiełkami na budowę. Imprezę zakończyła kantata „Dekalog” koszalinianina Igora Jankowskiego, tematyką nawiązująca do nauczania św. Jana Pawła II, który w 1991 roku pobłogosławił sanktuarium na Górze Chełmskiej.
Siostra Paulina Kopacz z Fundacji Przymierze działającej na rzecz budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego zauważa, że Góra Chełmska jest ważną atrakcją turystyczną dla wypoczywających nad Bałtykiem: przybywają tu zarówno spacerowicze, uczestnicy wydarzeń religijnych, turyści, uprawiający sport. To więc przyczynki do tego, by nie ustawać w działaniach na rzecz rozwoju tego miejsca.
– Prace budowlane zostały zakończone, obecnie jesteśmy na etapie wyposażenia kawiarni – mówi s. Paulina. – Staramy się, by wszystkie prace tu wykonywane dawały nie jakiś tymczasowy, ale trwały, solidny efekt, aby to wszystko służyło nam przez długie lata.
W homilii bp Dajczak zwrócił uwagę na dar gościnności i otwartości na drugiego człowieka. Wskazał, że tak jak od wieków na Górze Chełmskiej ludzie zginali kolana przed Bogiem i Maryją, tak my winniśmy stawać w obronie tego dziedzictwa.
– Jesteśmy teraz w takim świecie, a dotyczy to także naszej ojczyzny, gdzie podzieliliśmy się w sposób niewyobrażalny i przyjęliśmy jako zasadę, że ktoś, kto myśli inaczej, jeśli ma inne przekonania, to wart jest jedynie niechęci i nienawiści – mówił biskup, wskazując na odmienne, bo pełne miłosierdzia postępowanie Boga wobec nas, grzeszników. – Jeśli więc Bóg chce nas czegoś nauczyć, to Ewangelii, która jest ważniejsza od przekonań, poglądów, polityki. A jeśli my chcemy być uczniami Chrystusa, to musimy przekroczyć te przeszkody ewangeliczną miłością.
Mieszkańcy Gorzowa Joanna i Piotr co roku przyjeżdżają z dziećmi nad Bałtyk i co roku udaje im się być gośćmi Dnia Kultury dla Góry. – To wspaniała inicjatywa dla rodzin, piękny sposób na spędzenia czasu rodziców z dziećmi i, co ważne dla nas, także przeżycie duchowe podczas pięknie oprawionej Mszy św., po której jest błogosławieństwo dzieci – mówi pani Joanna. – Nasze dzieci chętnie przyjeżdżają, w tym tygodniu nasz syn wręcz się o to dopraszał.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 28/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".