Warto zajrzeć do kościoła opodal portu i zatrzymać się na chwilę medytacji opartej na bogatej symbolice witraży.
Podczas zwiedzania miasta przydaje się przewodnik. Taką pomocą do turystycznej, ale i duchowej podróży po Kołobrzegu może być wydana w lipcu br. publikacja pt. „Wyobraźnia miłosierdzia. Witraże w kołobrzeskim kościele pw. św. Marcina”. Nieduża książka zawiera objaśnienie symboliki witraży, w które świątynia wzbogaciła się w trakcie rozpoczętego w 2017 roku remontu i modernizacji wnętrza.
Jej treść ma być pomocą w modlitwie i medytacji dla parafian i gości, letników i bywalców sanatoriów, którzy przybywają do tej świątyni usytuowanej opodal portu. Znajduje się w niej sporo zachęt praktycznych, które można potraktować jako osobiste zadania.
Wyjaśnienia zapisanej witrażami katechezy o praktycznej dobroci, o dobrych uczynkach podjął się ks. Henryk Romanik, biblista, poeta, wykładowca WSD.
Jak informuje pomysłodawca projektu ks. Marian Subocz, proboszcz kościoła św. Marcina, inspiracją do wykonania witraży był obraz przedstawiający Chrystusa jako miłosiernego Samarytanina, który pochyla się nad człowiekiem cierpiącym z powodu choroby i grzechu. Taki wizerunek został wykonany w kaplicy w Centrum Caritas Polska w Warszawie jako mozaika wraz z witrażami.
‒ Kolorowe, duże okna w naszej świątyni wymagały nadania im treści ewangelicznej. Siedem okien posłużyło do symbolicznego przedstawienia siedmiu uczynków co do ciała i co do duszy – wyjaśnia proboszcz.