Mszą św. i salwą honorową 7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku rozpoczęła swoje dwudniowe świętowanie. Razem z żołnierzami był bp Zbigniew Zieliński.
Biskup diecezjalny przewodniczył Eucharystii na placu apelowym.
– Ta modlitwa to nie tylko wyraz życzeń, ale także podziękowanie za waszą służbę i waszą postawę – mówił do świętujących.
Biskup odwołując się do odczytanej Ewangelii i Jezusowego wyjaśnienia, czym jest służba, wskazywał, że żołnierze zawstydzają współczesny świat, który różnorako podchodzi do ofiary na rzecz drugiego człowieka. – Tylko ten, kto jest gotów oddać życie za braci, a nawet za nieprzyjaciół, prawdziwie jest chrześcijaninem – podkreślał.
Przywołując postać patronującego dniowi św. Jakuba i związanej z apostołem tradycji pielgrzymkowej, zauważał, że wszyscy jesteśmy na tym świecie wędrowcami.
– Odkrycie tej prawdy także staje się kluczem do zrozumienia, czym jest służba, nie tylko wojskowa, ale w ogóle wpisana w życie człowieka. Jesteśmy powołani do tego, by sobie wzajemnie służyć. To nie jest łatwe do zrealizowania wyzwanie, bo czasy nie sprzyjają zrozumieniu i podejmowaniu służby. Współczesny człowiek domaga się, żeby służba była na wysokim poziomie, ale czy sam, domagając się służby od innych, potrafi służyć? Szukając odpowiedzi, trzeba się przyjrzeć, jak wygląda nasze życie w rodzinach, szkołach, uczelniach, urzędach, miejscach pracy – podkreślał hierarcha. – Chcemy to święto potraktować jako okazję do odkrycia służby, nie jako jarzmo, wyzwanie, utrudzenie, ale coś, co wpisane jest w kondycję człowieka.
Do wędrowania nawiązał również gospodarz jednostki, dziękujący za odprawienie Mszy św. – Motto naszej brygady brzmi „Maszerujemy każdą drogą”. Żadna droga nam nie straszna, żeby nieść pokój, dobre słowo i przykład, jak ważna jest służba – mówił gen. bryg. Roman Kopka.
Potem żołnierze, prowadzeni przed orkiestrę dętą, przemaszerowali przez miasto z pochodniami na capstrzyk pod ratuszem, który zakończyła salwa honorowa.
Na kolejny dzień świętowania zaplanowano uroczysty apel i festyn „Wśród niebieskich beretów”. Na placu Zwycięstwa do 14 nie zabraknie sprzętu wojskowego, grupy rekonstrukcji historycznej, pokazu musztry wojskowej, gier i zabaw dla dzieci oraz tradycyjnej żołnierskiej grochówki.