Nie tylko zwiedzają i poznają historię zamkniętą w wiekowych murach. Doświadczają także żywego Kościoła, spotykając ludzi, którzy go tworzą.
Nasi diecezjanie Adrianna Szmigiero i Jakub Liniewicz przeżywają Oazę Nowego Życia III stopnia w Rzymie. Razem z rówieśnikami z archidiecezji warszawskiej oraz poznańskiej i z Niemiec przez dwa tygodnie odwiedzają kościoły związane z historią chrześcijaństwa, a także doświadczają tego, że Kościół to zdecydowanie więcej niż najpiękniejsze zabytki, choć i one pobudzają do refleksji.
- Z jednej strony wspaniale jest poznawać kolebkę chrześcijaństwa z takiej strony zewnętrznej, odwiedzając te wszystkie kościoły, przepiękne bazyliki, które przypominają też o tych pierwszych wiekach chrześcijaństwa i opowiadają o dziedzictwie kulturowym. Ale dużo bogatszym przeżyciem i odkryciem jest dostrzeżenie tego wszystkiego z perspektywy żywego Kościoła. Wszystkie wspólnoty, jakie poznajemy, ludzie, którzy z uśmiechem na twarzy służą Bogu, nadają zupełnie innego wymiaru doświadczenia, czym tak naprawdę jest Kościół - przyznaje Jakub Liniewicz.
Piętnastodniowy pobyt w Rzymie dostarcza młodym mnóstwa wrażeń. Oazowicze spotkali się m.in. z elżbietankami i Małymi Siostrami Jezusa, z kongijskim arcybiskupem Emery Kabonko, który był sekretarzem św. Jana Pawła II, członkami Domowego Kościoła i oaza młodzieżową z diecezji gliwickiej. Łączyli się na modlitwie Anioł Pański z papieżem Franciszkiem i uczestniczyli w celebracjach sprawowanych w bazylice św. Piotra związanych z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Doświadczają również żywego Kościoła, tworzonego przez wspólnoty. Archiwum prywatne uczestników oazyPomysł oazy III stopnia w Rzymie zrodził się po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II, znany z miłości do Ruchu Światło-Życie, zaprosił młodzież, by w Wiecznym Mieście mogła zetknąć się z Kościołem powszechnym. Oazy Nowego Życia III stopnia mają za zadanie przekazać uczestnikom prawdę, że Kościół jest ich Matką. Jest to też czas, by odkryć, jakimi charyzmatami są obdarzeni i jak mogą wykorzystywać je w swoim powołaniu, we wspólnocie Kościoła.
- Zaskoczył mnie sposób prowadzenia tych rekolekcji. Można powiedzieć, że jest dość luźny, a jednak sporo pracujemy w grupach, spotykamy się każdego dnia z innymi przedstawicielami wspólnot, słuchamy ich świadectw. Poznanie tak wielu osób wzbogaca mnie, dzięki czemu jeszcze bardziej rozważam swoje powołanie do życia w oazie i służby dla innych poprzez „posiadanie siebie w dawaniu siebie” - dzieli się wrażeniami Adrianna Szmigiero.
Oazę zorganizowała Międzynarodowa Diakonia Ewangelizacji „Drogocenna Perła”. Poprowadzi ją ks. Ireneusz Kopacz, moderator Ruchu Światło-Życie z Carlsbergu.