Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pomoc migrantom i uchodźcom w liczbach

Przed przypadającym 24 września Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy Caritas diecezjalna podsumowała działania pomocowe niesione osobom w kryzysie uchodźczym.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej – w ramach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom wspiera migrantów i uchodźców od września 2020 roku.

Wojna na Ukrainie była sygnałem, by tę pomoc zintensyfikować. Od lutego 2022 roku głównymi beneficjentami pomocy oferowanej przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom są uchodźcy z Ukrainy. Pomoc, jaką otrzymują, ma zróżnicowany charakter. Do tej pory udało się pomóc 23 851 migrantom i uchodźcom, w tym 20 tys. osób na granicy polsko-ukraińskiej.

Ponadto od września 2022 roku do września 2023 r. Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej pomogła migrantom i uchodźcom w następujących formach:

  • z pomocy psychologicznej skorzystało  ok. 400 osób
  • z pomocy w postaci działań psychospołecznych skorzystało ok. 1600 osób
  • z kursów adaptacyjnych skorzystało ok. 150 osób
  • z pomocy tłumacza skorzystało ok. 240 osób
  • z porad prawnych skorzystało ok. 45 osób
  • z doradztwa zawodowego skorzystało ok. 250 osób
  • z kursów j. polskiego skorzystało ok. 180 osób
  • z pomocy materialnej i żywnościowej skorzystało ok. 2000 osób

W naszej diecezji obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy rozpoczęły się 22 września - tego dnia beneficjenci CPMiU wraz z wolontariuszami ze szkolnych i parafialnych Caritasów rozdają symboliczne krówki, dziękując Polakom za ich wsparcie i pomoc niesione Ukrainie.

Główne obchody przypadają 24 września –  o godz. 10 odprawiona zostanie w intencji migrantów i uchodźców Msza św. w koszalińskiej katedrze, natomiast o godz. 17 odbędzie się w Filharmonii Koszalińskiej koncert w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego.

Swą wdzięczność Polakom wyrazili także rodzice i dzieci z Ukrainy -  w ramach zajęć w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przygotowali papierowe serca jako symbol przyjaźni i solidarności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy