Nowy numer 48/2023 Archiwum

Nie krytykował Kościoła, lecz odnawiał

W Koszalinie trwa Triduum ze Franciszkiem z Asyżu. Potrwa do soboty.

Przygotowanie do wspomnienia św. Franciszka z Asyżu (przypadającego 4 października) rozpoczęło się w kościele ojców franciszkanów w Koszalinie nowenną do tego świętego, a 28 września rozpoczęło się Triduum ze św. Franciszkiem.

Pierwszego dnia nauczanie o Biedaczynie z Asyżu podjął w kazaniu o. Witold Regulski. Duchowny zwrócił uwagę na miłość Franciszka do Chrystusowego Kościoła, który – podobnie jak współcześnie – był w kryzysie, mimo że przewodził mu jeden z najwybitniejszych papieży średniowiecza, Innocenty III. – Był on jednak bardziej dygnitarzem, duchownym cesarzem, niż ojcem Kościoła. Lecz święty Franciszek nie krytykował Kościoła jak inni – mówił o. Regulski – on postanowił, że Kościół będzie odnawiał, zaczynając od siebie samego: jeśli jest źle i Kościół zbyt dużą wagę przywiązuje do pieniędzy, to ja muszę być biedny; jeżeli kapłani żyją rozpustnie, to ja muszę być kryształowo czysty; jeżeli wszyscy lekceważą Pana Boga, to ja muszę odnosić się do Boga z jak największym szacunkiem. Taki był święty Franciszek.

Po Mszy św. odbyła się nowenna do św. Franciszka z Asyżu i błogosławieństwo jego relikwiami. Nauczanie na temat św. Franciszka ma miejsce na południowych Mszach św. Triduum potrwa do soboty włącznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy