Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pozdrawiamy zwiastuna Bożej Chwały. Anielski akatyst

Śpiewem hymnu ku czci św. Michała Archanioła karlińska wspólnota rozpoczęła świętowanie parafialnego odpustu.

Takiego nabożeństwa w karlińskiej parafii jeszcze nie było. Najprawdopodobniej też hymn ku czci wodza Niebieskich Zastępów odśpiewany został w diecezji po raz pierwszy.

- "Witaj, Ty, który pokorą poskromiłeś pychę. Witaj, Ty, który otwierasz drogę do raju" - śpiewali razem z chórem parafialnym wierni, oddając cześć patronowi w niekończącej się litanii tytułów, z jakiej składa się akatyst.

Tym sięgającym starożytności nabożeństwem w naszej diecezji najczęściej wychwala się Bogarodzicę - przy okazji uroczystości maryjnych nabożeństwo pod przewodnictwem biskupów odprawiane jest na Świętej Górze Polanowskiej. Ale coraz chętniej śpiewane są również hymny ku czci świętych patronów. Także za sprawą karlińskiego chóru.

Tym razem śpiewacy sięgnęli po inspirację nie na Wschód, ale na Zachód. I nie do wczesnego chrześcijaństwa, ale zaledwie kilka lat wstecz.

Pozdrawiamy zwiastuna Bożej Chwały. Anielski akatyst   Zespół kilkunastu śpiewaków tworzą karliniacy i sąsiedzi z Gościna. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Aktyst ku czci św. Michała Archanioła, który wyśpiewano w Karlinie, powstał w Roku Życia Konsekrowanego, w 10. rocznicę beatyfikacji ks. Bronisława Markiewicza, założyciela michalickich zgromadzeń. Autorkami słów są michalitki s. Leonia Przybyło i św. Alicja Roś, zaś muzykę skomponował Piotr Pałka, krakowski kompozytor i dyrygent.

Uczestnicy nabożeństwa przyznają, że wyśpiewane słowa poruszały serca i pozwoliły lepiej poznać patrona wspólnoty. Potwierdzają to również karlińscy chórzyści, którzy poświęcili wiele godzin nie tylko na próby muzyczne, ale też zgłębiając treść akatystowych wezwań. - Archanioł Michał stał mi się bliższy. Bardziej czuję jego patronat. Chciałabym wejść z nim w głębszą relację i po tym wyśpiewanym nabożeństwie nie mam wątpliwości, że on mnie do tej przyjaźni zaprasza - mówi Alina Kurjata. - Akatyst pozwala poczuć moc potęgi archanielskiej. Zrozumieć, jak wielkiego orędownika i obrońcę ma karlińska parafia - dodaje jej brat Artur.

W powtarzającym się refrenie wierni śpiewali: "Michale Archaniele, zwiastunie Bożej Chwały, pozdrawiamy Ciebie razem z aniołami". I ta anielska obecność była podczas nabożeństwa wyczuwalna. - Niemal można było poczuć dotknięcie Michała Archanioła. On bez wątpienia był dzisiaj razem z powierzoną mu wspólnotą i wpierał nas w drodze wspinania się do zbawienia. Każdy z nas idzie swoim tempem, różnymi ścieżkami, ale jako wspólnota idziemy ku Chrystusowi razem, a św. Michał nas prowadzi - mówił ks. Dariusz Rataj, proboszcz parafii w Karlinie. 

Nabożeństwo poprzedziło Mszę św. odpustową, której przewodniczył ks. Piotr Niedźwiadek, dziekan sąsiedniego dekanatu Gościno.


Więcej o akatyście ku czci św. Michała Archanioła w numerze 41. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 15 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy