Jak postępować, gdy doświadcza się ciemności własnej wiary lub niewiary świata - rozważali w Koszalinie członkowie wspólnoty Emmanuel.
Z Pomorza i Wielkopolski zjechali na przełomie września i października do koszalińskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego członkowie wspólnoty Emmanuel. Tematem weekendu był szeroko pojęty temat trudności w wierze. O ciemności wiary w oparciu o doświadczenie kenozy wiary św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza oraz pokrewnej jej duchowo w tym względzie Matki Teresy z Kalkuty mówił ks. dr Radosław Suchorab, rektor koszalińskiego seminarium duchownego. Kapłan zalecił członkom Emmanuela refleksję nad pytaniami, co jest ich reakcją na zło w Kościele, czy walczą o swoją wiarę i czy są gotowi na jej kenozę. Zalecał zarazem pamięć o "promyku słońca", doświadczonym w ciemnościach wiary oraz o praktykowaniu aktów wiary.
Temat końca cywilizacji chrześcijańskiej i związanego z tym powszechnego kryzysu wiary współczesnych Europejczyków w oparciu o diagnozę filozofki Chantal Delsol podjął ks. dr Wojciech Parfianowicz, asystent kościelny wspólnoty Emmanuel i szef koszalińskiego "Gościa Niedzielnego", ukazując, że jak każdy kryzys, także ów aktualny, rozgrywający się na naszych oczach, jest szansą dla Kościoła oraz nowym wyzwaniem dla takich wspólnot jak Emmanuel, których charyzmatem jest ewangelizacja.
Istotną częścią weekendowego spotkania w Koszalinie była modlitwa, w tym adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa wstawiennicza. Tej drugiej członkowie Emmanuela poświęcili specjalną uwagę, ponieważ podczas wielu akcji wakacyjnych służyli nią w różnych okolicznościach, toteż zachęcali się wzajemnie, by tę metodę modlitwy lepiej poznać i umiejętnie praktykować.
Jak zwykle podczas weekendowych spotkań, na które tym razem przyjechali członkowie wspólnoty od Gdańska po Szczecin i Poznań, ważne było braterskie umacnianie się wierze poprzez dzielenie się doświadczeniem z podjętych w minione wakacje aktywności - w ramach pielgrzymki do Skrzatusza, Wakacji z Panem Bogiem w Pobierowie, wyjazdu młodych Emmanuela na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony, wyjazdu do Rwandy, gdzie funkcjonuje druga co do liczebności (po Francji) wspólnota Emmanuel na świecie.