Koszalińsko-Kołobrzeski

Klerycy zainaugurowali Różaniec Młodych

Pierwsze w tegoroczne spotkanie w biskupiej kaplicy poprowadzili klerycy koszalińskiego seminarium.

Wraz z gospodarzem domu – bp. Zbigniewem Zielińskim – 4 października modlitwą objęli młodych ludzi, szczególnie tych, przed którymi stoi decyzja o wyborze życiowego powołania. Oprócz klęczących w kaplicy Różaniec z biskupem odmawiali także inni, łączący się za pośrednictwem Dobrych Mediów w transmisji na żywo.

‒ Tak jak w latach ubiegłych, chcemy w każdą środę października modlić się w tej kaplicy z biskupami za młodych i o nowe powołania, by odważyli się iść za głosem Pana Boga do kapłaństwa, do życia zakonnego czy też do małżeństwa – mówi ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Dziś, gdy zaczyna się zaraz nowy rok w naszym seminarium, prowadzimy tę modlitwę wraz z klerykami.

Duszpasterz zachęca młodzież, by modlitwa różańcowa trwała także w pozostałe dni tygodnia – by zaczęta w środę tajemnica radosna Różańca była kontynuowana każdego dnia tego tygodnia, zaś w kolejne środy podjęte zostaną pozostałe tajemnice.

Biskup Zbigniew Zieliński cieszy się, że tym razem to nie on z modlitwą wędruje po diecezji, ale młodzi diecezjanie przybywają do jego domu, jego domowej kaplicy.

‒ Jest to nie pierwsza, ale i nie ostatnia rzecz, którą zastałem, przychodząc do Koszalina, a która mnie bardzo cieszy, podobnie zresztą jak tradycyjne odwiedziny dziennikarzy, którzy przybywają tutaj na spotkania przedświąteczne – powiedział biskup. ‒ Ten październikowy Różaniec zaś stanowi okazję do łączności, szczególnie z młodymi ludźmi, z którymi i za których chcemy się modlić, szczególnie w kwestii powołań kapłańskich i zakonnych.

Dawid Bronszkiewicz, kleryk pierwszego roku seminarium poznał modlitwę różańcową przed I Komunią świętą, jednak lepiej zrozumiał ją później.

‒ Przez lata postrzegałem Różaniec jako modlitwę, którą się powtarza. Potem, kiedy dojrzewałem w wierze, zrozumiałem, że jest to modlitwa kontemplacyjna ‒ mówi, nawiązując do Listu Apostolskiego Rosarium Virginis Mariae Ojca Świętego Jana Pawła II. ‒ Chodzi o to, by rozważać, rozmyślać i kontemplować tajemnice życia Pana Jezusa i Jego Matki, to mi pomaga zanurzyć się w tym wszystkim, co przekazują Ewangelie. To dla mnie najważniejszy aspekt Różańca.

To już kolejna edycja akcji zapoczątkowanej ponad dekadę temu lat temu w Skrzatuszu. W 2012 roku bp Edward Dajczak zaproponował uczestnikom Diecezjalnego Czuwania Młodych, aby wspólnie odmawiać jedną tajemnicę różańca gromadząc się za pośrednictwem łączy internetowych. Od tamtego czasu, taka modlitwa odbywa się w każdą środę października o godz. 21. W ciągu tych lat spotkania prowadzone były z domu biskupiego oraz z Domu Miłosierdzia w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..