Tajemnice ptaków

O tym, jak fascynującym gatunkiem zwierząt są ptaki, opowiadał w koszalińskiej bibliotece ornitolog Andrzej Kruszewicz.

Nadleśnictwo Karnieszewice zaprosiło miłośników ptaków na spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem, ornitologiem, dyrektorem warszawskiego zoo i założycielem tamtejszego Azylu dla Ptaków, a także autorem książek z zakresu ornitologii.

Wykład pt. „Tajemnice Ptaków” odbył się 6 października w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej i zakończył poczęstunkiem potraw pochodzących z lasu promującym produkty marki Dobre z Lasu. W podobnym spotkaniu wzięła tego dnia udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois w Koszalinie.

Seminarium to kolejna propozycja Nadleśnictwa Karnieszewice, której celem jest popularyzacja wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Wcześniej bohaterami wykładów były wilki i żubry.

‒ Pomysł jest bardzo ciekawy, przy czym wiemy, że możliwości zdobycia wiedzy z pierwszej ręki o konkretnych gatunkach dzikich zwierząt jest niezbyt dużo, dlatego wychodzimy z taką inicjatywą – mówi Tomasz Kurek, nadleśniczy Nadleśnictwa Karnieszewice. Jak podkreśla, także tereny Pomorza obfitują w okazje do pasjonującej obserwacji przyrody. – Nasze nadleśnictwo ma na swoim terenie ciekawe gatunki zwierząt i roślin, a poprzez te seminaria możemy zdobyć wiedzę bezpośrednio od naukowców, którzy danymi gatunkami się zajmują, i dowiedzieć się czegoś naprawdę ciekawego.

Spotkanie z dr. Andrzejem Kruszewiczem obfitowało w ciekawostki, poparte zdjęciami autora, ze świata dzikiego ptactwa.

‒ Ptaki fascynowały mnie od dziecka, fascynowała mnie ich zdolność latania, ubarwienie, pióra, wszystko – mówi ornitolog. – Ale tak naprawdę my o ptakach wciąż bardzo mało wiemy, a to jest jeszcze bardziej fascynujące.

Podczas spotkania w bibliotece A. Kruszewicz nie tylko przekazywał wiedzę o budowie ptasiego ciała, szczególnie zaś tak odróżniających je od innych zwierząt piór, ale także o sensie ptasich zwyczajów oraz o własnym doświadczeniu ich obserwatora i opiekuna w Azylu dla Ptaków. Sprawdzał przy tym wiedzę słuchaczy i burzył ich niektóre popularne, lecz błędne opinie. W drugiej części spotkania zainteresowani dzikim ptactwem zamieszkującym nasze tereny pytali o możliwe przyczyny znikania niektórych gatunków ptaków z przestrzeni miasta oraz o odstępstwa od normy takich cech obserwowanych okazów jak upierzenie, albinizm. Ciekawiło ich także, jak należy zająć się dzikimi ptakami wymagającymi opieki.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 42/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..