Nowy numer 08/2024 Archiwum

Przedświąteczne spotkanie osób konsekrowanych

- Nic tak nie buduje, jak świadectwo życia wspólnotowego. Nic tak nie rujnuje Kościoła, jak brak tej wspólnoty - mówił bp Zbigniew Zieliński w Koszalinie.

Przedświąteczne spotkanie zgromadziło siostry z różnych zgromadzeń, konsekrowane wdowy i dziewice oraz kapłanów zakonnych. Blisko 70 przedstawicieli różnych form życia konsekrowanego wspólnie z biskupami modliło się i - zgodnie z tradycją - składało sobie życzenia.

- Każde spotkanie akcentuje co innego. To związane jest z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego, więc biskup wprowadził nas w aktualny program duszpasterski. Ale adwentowe spotkanie jest też szczególne, bo składamy sobie życzenia. Wspólnoty zakonne często się zmieniają, zmieniają się współsiostry i przełożone. Więc to dla nas także moment, kiedy możemy się poznać - mówi s. Celina Junik z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, diecezjalna referentka ds. życia konsekrowanego.

Zanim jednak przełamano się opłatkiem, bp Zbigniew Zieliński w swojej konferencji wprowadził uczestników spotkania w temat roku duszpasterskiego 2023/2024, który brzmi „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

- To wyzwanie staje przed nami. Nie jest to tylko potrzeba natury społecznej i psychicznej, żebyśmy po prostu byli sobie bliscy. To jest dopiero owoc. Wspólnota jako komunia jest darem samego Boga. Poczucie wspólnoty wynika z tego, że jesteśmy usynowieni, jesteśmy dziećmi Bożymi i odkrycie tego staje się dla nas jakimś wyzwaniem - mówił biskup diecezjalny.

Osoby konsekrowane odkrywają wspólnotę przede wszystkim jako dar kochającego Boga, nie potrzebę czasu, czy chęć poczucia bliskości. - Ale jako prezent Tego, który ofiarowuje nam dar Kościoła, a w nim szczególne zadanie „Idźcie i głoście” - zauważył biskup, podkreślając, że takie dni skupienia służą wzrastaniu, wypełnianiu tego zadania, ale i cieszeniu się darem życia konsekrowanego.

- Nie ma budowania więzi tylko przy pomocy słów lub czytanych książek. W parze z tym musi iść bardzo konkretne bycie ze sobą, dla siebie, obok siebie. Dlatego cieszę się też z tej inicjatywy spotkań systematycznych, wpisanych w życie naszej diecezji. To chwile, kiedy możemy urzeczywistniać wyzwanie: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. A przez to jeszcze bardziej budować swoje wspólnoty - mówił. 

Biskup Zieliński dodał również: - Nic tak nie buduje jak świadectwo życia wspólnotowego. Nic tak nie rujnuje Kościoła, jak brak tej wspólnoty.

Oprócz biskupa diecezjalnego w spotkaniu w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym uczestniczyli również biskupi seniorzy Paweł Cieślik oraz Edward Dajczak.

W diecezji jest obecnych 28 żeńskich instytuty życia konsekrowanego i 12 męskich zgromadzeń. W indywidualnych formach życia konsekrowanego żyje 7 dziewic i 6 wdów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy