Prezentujemy listę dziesięciu, naszym zdaniem, najważniejszych wydarzeń w diecezji w mijającym roku.
W poniższym zestawieniu nie uwzględniamy, z jednym wyjątkiem, wydarzeń cyklicznych (np. odpustu w Skrzatuszu, pielgrzymek itp.) tylko te, które naznaczyły rok 2023 w sposób wyjątkowy.
Wydarzenia prezentujemy chronologicznie.
1. Pożegnanie papieża
Benedykt XVI zmarł w ostatni dzień roku 2022. Dlatego pierwszym ważnym wydarzeniem roku 2023 była Msza św. w jego intencji sprawowana przez biskupów w koszalińskiej katedrze. 1 stycznia przewodniczył jej bp Edward Dajczak.
‒ Niezliczone są dziś odniesienia do jego życia i posługi, które można znaleźć w mediach ‒ zauważył bp Zbiginew Zieliński, który podczas tamtej Eucharystii wygłosił homilię. ‒ Są tam pełne życzliwości i uznania tytuły, mówiące o jego niezwykłym dziedzictwie teologicznym, o niepowtarzalnej wartości intelektualnej jego dzieł, o przenikliwości jego umysłu, o niezwykłej pokorze i wielu innych dokonaniach, które stały się możliwe za sprawą jego niezwykłych cech. Ale jesteśmy też dzisiaj świadkami, jak pośród tych różnych opinii znajdują się i takie, które raczej przypominają ocenę wydawaną przez analfabetów o poetach i pisarzach ‒ przyznał hierarcha.
‒ Chcemy uniknąć tego błędu i raczej skupić się na odkrywaniu tego dziedzictwa, które nam pozostawił, a jeszcze bardziej na tym, co zawarł, jak w soczewce, w swoim duchowym testamencie ‒ zaproponował biskup.
Biskupi sprawowali w katedrze Mszę św. za Benedykta XVI także w dniu jego pogrzebu, czyli 5 stycznia.
2. Nowy biskup
W czwartek 2 lutego, zaraz po Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego, w koszalińskiej katedrze została ogłoszona decyzja Stolicy Apostolskiej o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji z urzędu bp. Edwarda Dajczaka i wyznaczeniu na jego miejsce bp. Zbigniewa Zielińskiego.
Ten wybór nie był dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ bp Zbigniew już od kilku miesięcy funkcjonował w diecezji jako koadiutor, jednak 2 lutego spodziewana decyzja stała się faktem. Bp Zbigniew Zieliński stał się 6. biskupem koszalińsko-kołobrzeskim.
‒ Wchodzę w tę posługę z ogromną nadzieją i ufnością. Deklaruję ze swej strony chęć zaangażowania nade wszystko w życie Kościoła, ale też na rzecz tego środowiska, w tych miejscach, w których możemy współpracować dla dobra mieszkających tutaj ludzi ‒ powiedział nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski podczas konferencji prasowej zorganizowanej w domu biskupim po Mszy św. w katedrze.
3. Ingres do katedry
Uroczysta inauguracja posługi nowego biskupa odbyła się 4 marca. To historyczne wydarzenie poprzedziła o godz. 11 procesja z pobliskiego kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP. Wzięło w niej udział blisko trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i prymas Polski, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Licznie obecni byli duchowni katoliccy i innych denominacji chrześcijańskich, osoby konsekrowane i świeckie. Na ingres przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, służby mundurowe.
Eucharystię rozpoczął symboliczny gest przekazania nowemu biskupowi diecezjalnemu pastorału przez jego poprzednika – biskupa seniora Edwarda Dajczaka oraz nuncjusza apostolskiego. Poprzedziło go odczytanie papieskiej bulli nominacyjnej.
Zwracając się do zebranych w katedrze oraz śledzących wydarzenie w mediach, nowy biskup powiedział: ‒ Staję przed Wami ‒ Kościołem koszalińsko-kołobrzeskim pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed Wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary, wołając: „Panie, nie zważaj na nasze grzechy, lecz na wiarę swojego Kościoła”.
4. Łańcuch Eucharystyczny
W rok po wybuchu wojny w Ukrainie, w europejskiej inicjatywie, w której poszczególne episkopaty modliły się po kolei o sprawiedliwy pokój w Ukrainie, Polsce przypadł dzień 20 marca. Biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński przewodniczył z tej okazji Eucharystii w bazylice kołobrzeskiej, modląc się, zgodnie z zaproponowaną intencją.
W homilii zwrócił uwagę obecnych w konkatedrze na jeszcze jeden ważny cel wieczornego zgromadzenia: ‒ Jesteśmy tu także po to, abyśmy jeszcze bardziej zrozumieli, zgromadzeni na tej modlitwie, pełni szczerych życzeń wobec naszych wschodnich sąsiadów, że wszelki niepokój, także wojny, biorą się z nieporządku w ludzkim sercu. Otwórzmy więc nasze serca na Boży ład, aby przypadkiem nie było nam dane modlić się o pokój dla świata, samemu nie mając go w swoim wnętrzu. Wszyscy jak tu stoimy, jesteśmy najpierw powołani do refleksji nad sobą ‒ dodał bp Zieliński.
5. Podziękowanie biskupowi
Z pewnością rok 2023 został naznaczony najbardziej przez zmianę biskupa. Wydarzenie z 23 marca również było z nią związane. Tego dnia w katedrze odbyła się Msza św. dziękczynna za posługę bp. Edwarda Dajczaka. Niespodzianką dla ustępującego pasterza była niezapowiadana i faktycznie niespodziewana wizyta abp. Grzegorza Rysia z Łodzi, prywatnie przyjaciela bp. Dajczaka. Metropolita łódzki wygłosił tego dnia homilię.
6. W obronie Jana Pawła II
W pierwszej połowie mijającego roku w Polsce pojawiły się niewybredne, publicystyczne ataki na świętego papieża, próbujące ukazać go w negatywnym świetle. Oczerniające Jana Pawła II materiały zaczęły pokazywać się w mediach po głośnym reportażu wyemitowanym przez jedną z telewizji. Na te wydarzenia zareagował także biskup koszalińsko-kołobrzeski, który 2 kwietnia, czyli w kolejną rocznice śmierci świętego, zaprosił wiernych na specjalny modlitewny apel do katedry.
W modlitwie wzięły udział setki mieszkańców Koszalina. ‒ Jak 13 maja 1981 roku, gdy obiegła świat wiadomość o zamachu na Jana Pawła II, trudno było nam pojąć, jak to możliwe, tak teraz powraca to niedowierzanie, gdy w jego własnej ojczyźnie nazywa się go nawet „bestią z Wadowic”. Choć może te słowa owocują zgrzytem, to jednak nie może ich tutaj zabraknąć, byśmy jeszcze bardziej zdali sobie sprawę ze skali problemu ‒ mówił bp Zieliński do zgromadzonych na apelu.
7. Zmiana rektora WSD
Dotychczasowy rektor, ks. dr Jarosław Kwiecień poprosił bp. Zbigniewa Zielińskiego o zwolnienie z pełnionej funkcji i pozwolenie na pracę duszpasterską w diecezji Argyll and the Isles w Szkocji. Ustępujący rektor pozostał nadal kapłanem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, oddelegowanym do Szkocji na pięć lat jako misjonarz „fidei donum”. Pracę w Szkocji ks. Jarosław Kwiecień rozpoczął we wrześniu.
Nowym rektorem został ks. dr Radosław Suchorab, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku, jednocześnie moderator i organizator roku propedeutycznego oraz wykładowca teologii duchowości.
8. Odznaczenie od Prezydenta RP
Biskup senior Edward Dajczak otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wręczył mu go osobiście prezydent Andrzej Duda 29 maja w Koszalinie na Górze Chełmskiej.
Prezydent RP odwiedził tego dnia sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Złożył kwiaty przy pomniku upamiętniającym wizytę prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Nawiedził kaplicę, gdzie spędził chwilę na prywatnej modlitwie.
Uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski biskupowi seniorowi odbyła się przy budującym się Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznym.
Jak czytamy na stronie diecezji, bp Edward Dajczak otrzymał odznaczenie „za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej oraz działalności społecznej i charytatywnej”.
9. Kolejni wyświęceni
Także i w mijającym roku diecezja mogła cieszyć się z nowych diakonów i prezbiterów. Święcenia prezbiteratu 20 maja w koszalińskiej katedrze z rąk bp. Zbigniewa Zielińskiego przyjęli diakoni: Maksymilian Atałap, Michał Burzyński, Ksawery Kalicki i Marek Mazgaj. Natomiast trzech alumnów: Karol Adamuszek, Mateusz Krahl i Cezary Słapik przyjęło 3 czerwca w Bobolicach z rąk bp. Krzysztofa Zadarki święcenia diakonatu.
10. Trwa peregrynacja
Po diecezji pielgrzymuje kopia cudownej Piety Skrzatuskiej. Inicjatywa rozpoczęła się w roku 2022 i potrwa do roku 2025, kiedy to przypadnie 450. rocznica obecności łaskami słynącej figury w Skrzatuszu. W roku 2023 pieta pielgrzymowała po północnych dekanatach diecezji. Odwiedziła m.in. katedrę i konkatedrę. W wielu miejscowościach wydarzenie gromadzi sporą liczbę wiernych.