Nowy numer 08/2024 Archiwum

W jasełkach leży!

Pod tym hasłem 6 stycznia wyruszą Orszaki Trzech Króli. Podajemy nazwy miejscowości, w których można do orszaków dołączyć.

W Koszalinie obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczną się Mszą św. o godz. 10 w katedrze, a przewodniczył im będzie bp Edward Dajczak. Ok. godz. 11 Orszak Trzech Króli wyruszy z katedry do  kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Uczestnicy orszaku otrzymają  koronę i śpiewnik z tekstami kolęd.

Wykaz pozostałych orszaków:

Darłowo. Uczestnicy orszaku spotkają się o godz. 11 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, gdzie król Eryk Pomorski powita Kacpra, Melchiora, Baltazara oraz przybyłych gości. Następnie barwny korowód wyruszy ulicami miasta ‒ ze śpiewem kolęd i przy udziale orkiestry ‒ zmierzając śladem betlejemskiej gwiazdy do kościoła Mariackiego. Orszak zakończy się o godz. 12 Mszą św. Po Mszy ‒ rozstrzygnięcie parafialnego konkursu szopek.

Drawsko Pomorskie. Tu na Orszak Trzech Króli zaprasza parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Orszak wyruszy z kościoła po Mszy św. o godz. 11.30 i przejdzie ulicami parafii. Podczas Mszy będzie śpiewał drawski chór Canto Libero.

Jastrowie. IX Jastrowski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. sprawowaną o godz. 12.30 w kościele pw. św. Michała Archanioła. O godz. 13.20 orszak wyruszy sprzed kościoła i przejdzie do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, by dotrzeć do stajenki na spotkanie ze Świętą Rodziną. Pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach odpowiadających wydarzeniom opisanym w Ewangelii w towarzystwie dzieci przebranych za aniołki i pastuszków.

Kołobrzeg. Kołobrzeżanie rozpoczną radosne świętowanie Mszą św. sprawowaną w bazylice o godz. 11.30. Następnie uformuje się barwny orszak, który wyruszy z centrum miasta do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie na scenie plenerowej Trzej Królowie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus oraz złożą Mu dary. Także uczestnicy orszaku mogą ofiarować Nowonarodzonemu własne podarki – w postaci czekolady. Otrzymane słodkości przekazane zostaną mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej.

Karlino. Orszak Trzech Króli wyruszy po Mszy św. o godz. 11.15 i przejdzie ulicami miasta. Po orszaku wszyscy są zaproszeni na herbatę i ciasto.

Krzyż parafia św. Antoniego. O godz. 15.30 spod MGOK wyruszy Orszak Trzech Króli, który przejdzie do kościoła NSPJ. O godz. 16 w kościele odbędzie się koncert kolęd zespołu Pan_da, a po nim - rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy strój Orszaku Trzech Króli.

Lipie. Parafia Lipie zaprasza na Orszak Trzech Króli do filii w Nielepie, gdzie w kościele Matki Bożej Częstochowskiej rozpocznie się on Mszą św. o godz. 12.

Piła. O godz. 15 wyruszy pilski Orszak Trzech Króli. Zaczynając od  placu Staszica przejdzie ulicami: Konopnickiej, 11 listopada, pl. Konstytucji 3 maja, 14 lutego i ponownie dojdzie na pl. Staszica. Zanim orszak zwieńczy ok. godz. 16 śpiew kolęd i koncert kapeli góralskiej Hrycanie, zostanie złożony pokłon Jezusowi i Świętej Rodzinie. Tego wieczoru nastąpi także rozstrzygnięcie dekanalnego konkursu szopek bożonarodzeniowych. Na uczestników będzie czekać ciasto i gorąca herbata.

Polanów. Uroczystości w Polanowie rozpoczną się Mszą św. o godz. 11 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. O godz. 12 Orszak Trzech Króli wyruszy z rynku. Prowadzony przez Trzech Króli barwny i rozśpiewany orszak uda się w asyście OSP, Straży Miejskiej i Policji na Świętą Górę Polanowską.

Połczyn-Zdrój. Orszak Trzech Króli wyruszy po Mszy św. sprawowanej o godz. 12 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Następnie uczestnicy przejdą na Plac Wolności.

Rymań. Po Mszy św. o godz. 13.30 wyruszy Orszak Trzech Króli.

Sławno. Po Mszy św. o godz. 12.00. z kościoła mariackiego wyruszy Orszak Trzech Króli na plac Wyszyńskiego, by tam wpatrywać się w misterium bożonarodzeniowe przygotowane przez katechetów i uczniów SP 2 i SP 3, członków Stowarzyszenia Akson i młodzieży z Grupy bł. Jerzego. Nad całością czuwają Rycerze Kolumba.

Słupsk. Słupskie. obchody uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Po liturgii trzej królowie przeprowadzą radosny korowód z ul. Piłsudskiego na Plac Zwycięstwa. O godz. 13.30 kolędowanie przed ratuszem.

Świdwin. O godz. 13 Orszak Trzech Króli rozpocznie się w sali widowiskowej w Zamku (pierwszy akt), a następnie wyruszy ul. Niedziałkowskiego, Wojska Polskiego, Nowomiejską na Plac Jana Pawła II (drugi akt); dalej do SP nr1 (trzeci akt); następnie do Urzędu Miasta (czwarty akt); dalej do Groty przy parafii MBNP (piaty akt). Całość przygotowała dyr. Anna Lipkowicz, z nauczycielami, dziećmi i młodzieżą.

Trzcianka.  Parafia pw. św. Jana Chrzciciela zaprasza na Mszę św. o godz. 11, po której rozpocznie się VIII Trzcianecki Orszak Trzech Króli. W realizację orszaku zaangażowani są: Katolicka Szkoła Podstawowa, Młodzieżowy Dom Kultury, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Po zakończonej Eucharystii odbędzie się zbiórka osób chcących wziąć udział w tym wydarzeniu ‒ o godz. 11.45 w parku 1 Maja. Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowane orszakowe korony i śpiewniki. Prosimy, aby dzieci przyszły na Mszę św. o godz. 11.00 w odpowiednich kostiumach orszakowych oznaczających wskazane kontynenty: SP nr 2 ‒ czerwony (Europa), SP nr 3 ‒ zielony (Azja), Katolicka SP ‒ niebieski (Afryka). Trzcianecki Orszak Trzech Króli wyruszy z parku 1 Maja o godz. 12.

Wałcz. Z kościoła pw. Św. Antoniego "Na dołku" po Mszy św. o godz. 13 wyruszy orszak ulicami miasta.

Żydowo. Świętowanie Objawienia Pańskiego rozpocznie się tu Mszą św. o 13, by po niej w Orszaku Trzech Króli wyruszyć do Zakątka św. Joachima i Anny na wspólnie spędzony czas przy kolędzie, ognisku, kiełbasie i kawie. Mieszkańcy DPS w Żydowie przedstawią jasełka, które będą wprowadzeniem do świętowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Polecane filmy