Peregrynująca figura zawitała najpierw do szpitala, następnie dotrze do Centrum Zdrowia Psychicznego i hospicjum.
Jak informuje diecezja koszalińsko-kołobrzeska, 8 lutego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku stał się jedną ze stacji na trasie peregrynacji kopii łaskami słynącej Piety Skrzatuskiej, gdzie będzie przebywała do 12 lutego. Następnie nawiedzi Centrum Zdrowia Psychicznego oraz hospicjum. Wydarzenie ma związek ze zbliżającym się Światowym Dniem Chorego.
– Zorganizowaliśmy peregrynację piety w szpitalu, bo szpital, hospicjum, czy każda placówka medyczna jest swoistym sanktuarium cierpienia – wyjaśnia ks. Dawid Andryszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia oraz kapelan słupskich szpitali i hospicjum, na stronie internetowej diecezji.
– Tutaj ludzie doświadczają bólu fizycznego, psychicznego i duchowego, ale także spotkania z Panem Bogiem. Pan Bóg przez posługę sakramentalną, towarzyszenie duchowe i opiekę działa w tych, którzy chorują. Oni tutaj doświadczają ogromnej łaski, podobnie, jak łaski doświadcza się w sanktuarium, do którego się pielgrzymuje – dodaje kapelan.
Tłumacząc, dlaczego warto odwiedzić peregrynującą po szpitalu pietę, kapelan mówi: – W znaku piety Matka Boża oddziałuje na chorych, odwiedzających czy pracowników w taki sposób, że kiedy ktoś przychodzi do Niej i widzi jak Ona sama cierpi, patrząc jednak z nadzieją w przyszłość, to dodaje otuchy i nadziei tym, którzy do Niej się modlą. Medytacja piety jest medytacją o Bogu, który kocha, o Maryi, która przytula tych, którzy cierpią.
– Każdy osobiście staje sobie przed Matką Bożą i każdy osobiście odkrywa sens cierpienia. Nie da się oznajmić komuś tak po prostu: „Sensem twojego cierpienia jest to, że…” Każdy sam go odkrywa. Chrześcijański sens cierpienia znamy, ale trzeba odkryć ten sens dla siebie samego. To jest możliwe właśnie w czasie modlitwy przed Pietą Skrzatuską – mówi ks. Dawid Andryszczak.
W ramach Światowego Dnia Chorego (11 lutego) w słupskim szpitalu rozpoczynają się rekolekcje. Program całych obchodów TUTAJ.
(obraz) |